Darbingumas sumažėja išgėrus net visai nedaug alkoholio. Veikiant mažoms alkoholio dozėms, sumažėja regėjimo ir klausos aštrumas, pablogėja spalvų suvokimas (ypač raudonos spalvos) ir regėjimo aštrumas. Labai sulėtėja judesio reakcijos. Specialiais tyrimais nustatyta, kad du trys bokalai alaus, kurio daugelis vairuotojų nelaiko alkoholiniu gėrimu, gali susilpninti, kai kurias fiziologines funkcijas.
Girtumo laipsnį rodo alkoholio kiekis kraujyje, koncentracija matuojama dešimtosiomis procento dalimis. Girtumo laipsnio funkcinis vertinimas priklausomai nuo alkoholio koncentracijos kraujyje. Girtumo laipsnis gali keistis priklausomai nuo sveikatos būklės, nuovargio, emocinės būklės, maisto, pripratimo prie alkoholio ir individualaus jautrumo jam.
Tyrimais nustatyta, kad vairuotojų, kurių kraujyje yra 0,3-0,9% alkoholio, nelaimingo atsitikimo tikimybė yra 7 kartus didesnė negu blaivių, vairuotojų, o tų, kurių kraujyje 1-1,4 prom, 30 kartų. Tų, kurių kraujyje alkoholio yra daugiau kaip 1,5 prom, nelaimingo ~atsitikimo tikimybė 55 kartus didesnė.
Eksperimentais nustatyta, kad net po mažos alkoholio dozės (apie 25 g) vairuotojas daugeliu atvejų pervertina savo galimybes vairuodamas automobilį, labai sumažėja jo sugebėjimas kritiškai vertinti eismo aplinkybes. Didėjant apsvaigimo laipsniui, šios ypatybės pasireiškia ryškiau, stiprėja noras rizikuoti.
Auto supirkimas Šiauliuose
Eksperimentais nustatyta, kad autobusų vairuotojai priklausomai nuo išgerto alkoholio kiekio įvairiai rodė savo ryžtingumą: daug išgėrę vairuotojai daugeliu atvejų bandė važiuoti keliu, siauresniu už autobusą.
Alkoholis ilgai išlieka organizme. Tyrimai patvirtina,, kad kitą dieną po išgėrimo vairuotojų meistriškumas sumažėja dėl dėmesio susilpnėjimo ir nesugebėjimo susikaupti.
Tarybų Sąjungoje apsvaigusiems nuo alkoholio vairuotojams nepriklausomai nuo girtumo laipsnio neleidžiama vairuoti automobilio. Eismo taisykles pažeidę neblaivūs vairuotojai traukiami griežtesnėn atsakomybėn.
Stiprinant kovą su girtavimu ir alkoholizmu, RTFSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas 1972 m. išleido įsaką ir keletą nutarimų, kurie padidina išgėrusių vairuotojų atsakomybę už transporto priemonių vairavimą. Išgėrusiam vairuotojui atimama teisė vairuoti transporto priemonę iki 2, o ne iki 1 metų, kaip anksčiau; antrą kartą prasižengus,— nuo 2 iki 5 metų (anksčiau buvo iki 3 metų). Be anksčiau numatytų bausmių, teismas gali uždrausti vairuoti transporto priemonę iki 5 metų.
Kovojant su vairuotojų alkoholizmu, administracinės priemonės yra būtinos, tačiau jos neišsprendžia problemos, jeigu auklėjamasis darbas autotransporto įmonėse yra žemo lygio, jeigu tų įmonių vadovai ir visuomeninės organizacijos su alkoholizmu kovoja nepakankamai aktyviai ir ryžtingai.
Šaltinis: Vairuotojo apsvaigimas alkoholiu yra pagrindinė eismo nelaimių blogybė