Sodininkai jau daugelį metų sprendžia šią erzinančią problemą: kaip efektyviai susidoroti su tomis šiurkščiavilnių lervomis? Toks jausmas, kad niekas nežino. Labai nemalonu, kai šie maži bambaliai nuolat graužia mūsų braškes, uogakrūmius, medžius ir visas mūsų sunkus darbas nueina perniek. Ar yra koks nors būdas pagaliau atsikratyti šių nesibaigiančių lervų?
Sodininkai dažnai juokauja apie baltą netvarką, likusią paviršiuje atkasus žemę. Varpai suskamba tik tada, kai augalai pradeda kristi kaip nušienauti.
Paprastai paprastojo straubliuko (Melolontha melolontha) jaunikliai mieliau gyvena smėlėtoje dirvoje ir sausose vietose. Norėdami sužinoti, ar jūsų sode yra šių grubių lervų, galite atlikti dirvožemio tyrimą kasdami. Geriausia tai daryti pavasarį arba vasarą, nes tada lervos būna arčiau dirvos paviršiaus (apie 10-30 cm gylyje). Norėdami atlikti testą, turėsite iškasti 1 m2 dydžio duobes ir nusileisti apie 40 cm. Tada galite pamatyti, ar yra lervų, kiek jų yra ir kokio dydžio jos yra. Netgi aptikti vieną lervą yra ženklas, kad reikia būti atsargiems, tačiau jei kvadratiniame metre randate daugiau nei 5 lervas, tai rimta problema – tokioje žemėje nieko sodinti nedera.
Ateina bėdos
Suaugusius vabalus galite pastebėti aplink mūsų sklypus pavasarį, kai tik pradeda lapuotis beržai. Didžiausias vabalų būrys išskrenda gegužės mėnesį. Barškučio patelė numeta kiaušinėlius ant žemės, arti augalo šaknų. Iš tų kiaušinėlių išsiritusios lervos dirvoje slepiasi apie 3–4 metus, o per tą laiką visiškai suardo augalus.
Lervos yra „C“ formos ir gali užaugti iki 65 mm ilgio. Kiek joms metų galite sužinoti išmatavus galvas – pirmamečių lervų galvos apie 2,5 mm, antramečių – apie 4 mm, trečiamečių – apie 7 mm. Graminių vabalų antro ir trečio metų lervos yra alkaniausios. Nuo balandžio iki rugsėjo jie mielai valgo bulves, svogūnus, morkas, burokėlius, česnakus, braškes, kopūstus, cukrinius runkelius, mėtas, linus, rapsus, saulėgrąžas, šalavijo šaknis. Šios lervos turi itin stiprius žandikaulius, todėl gali lengvai kramtyti net ir tikrai senų medžių šaknis.
Tačiau grubų lervos labai mėgsta braškes ir braškių šaknis. Taigi, jei matote braškių krūmą ar įmantrų augalą, kuris auga ne taip gerai kaip kiti, tiesiog iškaskite jį ir yra tikimybė, kad pamatysite didelę baltą lervą su juoda galva ir šešiomis mažomis kojelėmis. šaknys.
Suaugusius vabalus mūsų sodo lysvėse galima aptikti pavasarį, kai tik beržai pradeda auginti lapus.
Azotas naudojamas kovai su žolėmis
Ilgą laiką mokslininkai ir sodininkai ieškojo geriausių būdų kovoti su grambuolių lervomis. Jie atrado, kad vienintelis būdas, nors ir nelabai veiksmingas, yra kasti dirvą ir rankiniu būdu surinkti į paviršių iškylančias lervas. Tai nėra lengva užduotis, nes lervos paprastai gyvena gana giliai, maždaug 50–60 cm. Taigi jų visų atsikratyti neįmanoma!
Mokslininkai iš tikrųjų padarė keletą puikių atradimų ir suteikė vilties tiems sodininkams, kurie yra apsėsti tų erzinančių gramvabalių. Pasirodo, šios mažos grubų lervos negali susidoroti su dideliu azoto kiekiu. Taigi, jūsų medžių ir augalų apsaugos gudrybė yra aplink juos pasodinti baltųjų dobilų. Bakterijos, esančios ant dobilų šaknų, sugeria azotą iš oro ir gamina baltymus. Ir, spėk kas? Azoto perteklius dirvožemyje atbaido tas įkyrias vėžių lervas, kurios nekenčia tokios aplinkos. Taigi, jūs ne tik atsikratysite tų erzinančių kenkėjų, bet ir jūsų vaismedžiai atrodys gražiau ir skaniau. Be to, dobilai yra nuostabūs, nes į dirvą prideda azoto ir stabdo piktžolių augimą. Gana tvarkinga, ane?
Mažosios blakės, vadinamos gramvabalių lervomis, iš tikrųjų nesusitaria su lubinais, kai jos auga grikių auginimo vietose. Atsikratydami tų įkyrių, giliai įsišaknijusių piktžolių, pavyzdžiui, varpučių ir viksvų, taip pat galite sumažinti graminių vabalų lervų skaičių. O, ir šie gyvūnai nelabai mėgsta veistis dirvoje, kurioje yra daug kalcio. Jie mėgsta rūgštesnius dirvožemius, todėl kalkių įdėjimas į dirvą taip pat gali padėti išlaikyti juos nuošalyje.
Pasaulio triukas
Kitas būdas kovoti su vabalų lervomis – sugauti suaugusius vabalus dar prieš jiems pradedant skraidyti gegužės mėnesį. Pasak mokslininkų, viena vabalo patelė padeda apie 70 kiaušinių. Taigi, jei pavyks juos laiku sustabdyti, galime tikėtis teigiamų rezultatų. Kaip mes galime tai pasiekti?
Paimkite negilų dubenį ir jo vidų paskleiskite šiek tiek solidolio. Tai vandeniui atsparus tepalas, naudojamas automobilių, ūkio, statybos, kelių technikos ir kitos įrangos guoliams tepti.
Tiesiog įdėkite į dubenį šviesą, pavyzdžiui, žvakę ar žibintuvėlį, ir palikite lauke, kai sutems. Šviesa pritrauks skraidančias barškuoles ir kandis, kurios įstrigs prie dubens šonų. Tai padės sugauti ne tik vabalus, bet ir drugelius, kad apsaugotumėte savo kopūstus, burokėlius ir kitus augalus nuo vikšrų.
Grubiniai kirminai nemėgsta lubinų tose vietose, kur klesti grikiai.
Natūralūs priešai
Gamtoje vabalai turi priešų. Taip, nėra lengva pritraukti gyvūnus į vietovę. Galite pabandyti kelti lizdus, tačiau jiems apsigyvenę starkiai greičiausiai sugaus suaugusius vabzdžius arba suės kitus dirvoje esančius gyvius. Sunku prieiti prie lervų. Tačiau apgamai šiuo atveju gali būti naudingi. Nors daugelis ūkininkų stengiasi jais atsikratyti, kurmiai nesunkiai pasiekia po dirvos sluoksniu gyvenančias lervas. Ežiukai mielai valgo grubus, todėl jei pavyktų pritraukti juos į savo vietovę, jie tikrai labai padėtų.
Daiktų prevencija.
Kad vabalų lervos neatsidurtų ir jos nepasikartotų, verta imtis tam tikrų prevencinių veiksmų. Iškaskite braškių lysvėse maždaug 30–40 cm gylio vagas ir pamirkykite jas 75% karbofoso tirpalu. Mirkykite braškes vandens ir amoniako mišinyje (pusė šaukšto 10 litrų vandens). Rudenį, kai kasate žemę, apdorokite ją skysčiu, kuriame yra chloro. Taip pat būtinai mulčiuokite dirvą.
Sodininkai savo sklypuose šiais laikais vis dažniau randa auksavabalių ar bronzinių vabalų lervų. Šios lervos atrodo kaip paprastos vabalų lervos, tačiau nesijaudinkite, jos nepakenks jūsų augalų šaknims. Paprastai juos rasite komposto krūvose. Tiesiog įsitikinkite, kad galite atskirti rudųjų vabalų lervas nuo įprastų grambuolių. Rudieji vabalai iš tikrųjų yra naudingi, nes padeda sunaikinti pūvančius augalus, todėl nenaikinkite jų.