Kadangi serbentai ir agrastai pradeda augti anksti

Įdomybės

Jei nesivarginate genėti serbentus pavasarį, praleiskite jų purškimą ir tręšimą, nesitikėkite, kad gausite gerą derlių. Seni serbentų krūmai atrodys daug geriau, jei jie retkarčiais bus atnaujinami. Tai galite padaryti dabar, švelniai apkarpydami senas vaiskrūmių šakas.

Skiedžiame atsargiai.

Kadangi serbentai ir agrastai pradeda augti anksti, abu krūmus geriausia kuo greičiau išretinti. Kai kurie žmonės tai daro net kovą ar balandį. Genint reikia pašalinti visas 4-5 metų amžiaus šakas. Jie, taip sakant, savo darbą jau atliko. Svarbu atsikratyti senų ar pažeistų ūglių, taip pat šakų, nulinkusių iki žemės. Dėl smarkaus lietaus tų šakų uogos gali susimaišyti su nešvarumais, ir jų skinti ar valgyti tikrai nesinori.

Kur kas geriau vaiskrūmis su išretėjusiu vainiku. Nupjautos šakos kitais metais ataugs naujomis. Be to, krūmas gauna daugiau saulės ir vėjo. Tačiau verta išlaikyti keletą jaunų šakų vainiko viduryje. Ir jaunų ūglių taip pat neišimkite.

Kai auginate jaunus krūmus, tiesiog palikite 3 ar 4 stiprius stiebus, o likusius nupjaukite iki trečios kilpos. Jei norite, kad kairėje pusėje esantys ūgliai augtų ten, kur norite, galite juos šiek tiek atlenkti ir pririšti prie kuoliukų.

Kai baigsite karpyti krūmą, būtinai surinkite visas nupjautas dalis ir nedelsdami sudeginkite. Tos senos šakos yra tarsi vabzdžių ir ligų veisimosi vieta, todėl svarbu jas kuo greičiau atsikratyti.

Dar spėsite paruošti serbentus ir agrastus.

Purškiame ir tręšime

Pavasaris – pats tinkamiausias metas serbentus purkšti nuo kenkėjų ir ligų. Tiesiog įsitikinkite, kad tai darykite po to, kai pumpurai pradėjo atsiskleisti, bet prieš jiems žydint. Purškimui galite naudoti 1 procento Bordo arba vario sulfato tirpalą. Nepamirškite vienu iš šių tirpalų pamirkyti ne tik ūglių, bet ir žemės po krūmais.

Pavasarį serbentams taip pat reikėtų duoti trąšų, kuriose yra azoto. Trąšas galite paskleisti aplink krūmus arba purkšti juos trąšų tirpalu. Tai padeda krūmams greičiau pasisavinti maistines medžiagas.

Nepamirškite mulčiuoti serbentų krūmų! Mulčiavimui patartina naudoti durpes, pjuvenas ar nupjautą žolę. Tai padės išlaikyti dirvą drėgną, apsaugos nuo piktžolių ir ilgainiui taps puikia trąša krūmams.

Dar turėsite pakankamai laiko paruošti serbentus ir agrastus.

Naikiname kenkėjus

Pavasarį pabunda įkyrūs serbentų kenkėjai, todėl turite juos išvežti be gailesčio ir laiku. Jei matote mažus apvalius pumpurus, tokius kaip žirniai, turite nupjauti visą krūmą kuo žemiau, net iki pat žemės. Tai vienintelis būdas veiksmingai atsikratyti tų įkyrių serbentų erkių, kurios yra didžiausi serbentų kenkėjai. Deja, šių kenkėjų užpulti krūmai nebebus tokie patys. Nors kiekvienais metais jie vis dar gali turėti gėlių, uogų nebus.

Serbentus jau nukenčia amarai. Norėdami su jais kovoti, galite naudoti Actara arba Decis. Tiesiog būtinai padarykite tai, kai tik pastebėsite pirmąsias amarų vietas. Geriausia tai padaryti ne anksčiau kaip likus mėnesiui iki uogų skynimo. Pirmieji pažeidimo požymiai – susirietę lapai ir rausvos pūslelės viršutinėje lapų dalyje.

Sodiname keletą naujų krūmų.

Serbentus galite sodinti pavasarį arba rudenį. Tiesa, geriausiai jos auga pasodintos anksti pavasarį, pavyzdžiui, kovo pabaigoje. Nors serbentai gali atlaikyti tam tikrą pavėsį, jie geriau tinka saulėtoje vietoje. Taigi, sodinti juos per arti jaunų vaismedžių nederėtų. Vaismedžiui augant jo šakos užstos saulę ir sumažins serbentų krūmų uogų kiekį.

Geltonųjų ir raudonųjų serbentų krūmus verta sodinti maždaug 1,5 metro atstumu. Juodieji serbentai turėtų būti išdėstyti maždaug 2 metrų atstumu. Stiebiniai serbentai dažniausiai auginami viena eile, todėl juos galima sodinti maždaug 1 metro atstumu. Paprastieji krūminiai serbentai yra gausesni, o stiebiniai – dekoratyvesni sode.

Jei norite juodųjų serbentų, kurių nevargina miltligė, išbandykite šias veisles: „Öjebyn“, „Titania“, „Jadrionaja“, „Beloruskaja sladkaja“. Rūpinkitės šiais serbentais ir kiekvienais metais turėsite puikų skanių uogų derlių. O ir šios rekomendacijos tinka ir auginant agrastus.

Patiko? Pasidalink