Koks yra mėšlo poveikis, kai jis patenka į dirvą?

Įdomybės

Pradėkime diskusiją apie mėšlą, ypač sutelkdami dėmesį į įvairias jo rūšis. Per daugybę šimtmečių ūkininkai pripažino nepakeičiamą šių natūralių trąšų vaidmenį auginant gausų derlių. Nepaisant sintetinių ir organinių alternatyvų atsiradimo, mėšlas išlieka esminiu sodo ir žemės ūkio veiklos komponentu.

Koks yra mėšlo poveikis, kai jis patenka į dirvą?

Mėšle esančios maistinės medžiagos, kurios yra organinės trąšos, negali būti lengvai pasisavinamos. Todėl tręšiant dirvą organinėmis trąšomis, mėšle esančios sudėtingos organinės medžiagos iš pradžių dirvos mikroorganizmų suskaidomos į paprastesnius mineralinius junginius. Dėl to organinės trąšos pasižymi švelnesniu, bet ilgiau trunkančiu poveikiu, palyginti su mineralinėmis.

Organinės trąšos turi didesnę vertę, palyginti su sintetinėmis ar dirbtinėmis alternatyvomis, nes jos gali aprūpinti visomis būtinomis augalų augimui maistinėmis medžiagomis. Be to, organinės trąšos prisideda prie dirvožemio humuso papildymo, todėl dirvožemyje padidėja anglies dioksido kiekis. Šis nusistovėjęs reiškinys įrodė savo reikšmę skatinant augalų augimą. Kai žemės sklypas tręšiamas organinėmis trąšomis, pirmaisiais metais augalų azoto pasisavinimas žymiai padidėja trečdaliu, vėliau fosforo pasisavinimas padidėja 40%, o kalio – įspūdingai 60%.

Mėšlo krūva yra labai pageidautina sodininkams, nes ji yra vertingas šaltinis, maitinantis ir skatinantis sodo augalų augimą. Be to, Karučio mėšlo panaudojimas yra ypač naudingas, nes suteikia didelę vertę ir naudą tiek sodui, tiek jo augalams.

Mėšlo rūšių įvairovė

Dirvožemiui praturtinti naudojamos įvairios organinės trąšos, ypač mėšlas, gautas iš įvairių gyvulių rūšių, tokių kaip galvijai, kiaulės, triušiai, nutrijos, taip pat paukščiai, daugiausia vištos ir kalakutai. Šios trąšos gali būti skystos, pavyzdžiui, srutos, dažnai gaunamos iš kiaulių, arba kietesnės konsistencijos.

Srutas paprastai sudaro gyvulinės kilmės biologinių atliekų, durpių, šiaudų, komposto, nupjautos žolės ir kitų medžiagų derinys. Nerekomenduojama naudoti pjuvenų kaip kraiko dėl galimo lengvesnių dirvožemių rūgštėjimo ir degradacijos, o mėšlo kraikas labiau tinka sunkesnėms.

Fasuoto mėšlo kokybei pirmiausia įtakos turi konkretus ūkis, iš kurio jis gaunamas, įskaitant tokius veiksnius kaip auginamų gyvulių rūšis, jų mityba ir mėšlo tvarkymo būdai. Tinkamas suspaudimas tranšėjose yra būtinas norint pakelti mėšlo temperatūrą ir veiksmingai pašalinti piktžolių sėklas. Tradiciškai tvartuose laikomų gyvulių mėšlas laikomas geresniu, nes jis nuolat pasižymi geresnėmis maišymosi savybėmis ir didesniu maistinių medžiagų kiekiu.

Paukščių mėšlas savo verte lenkia galvijų mėšlą. Paukščių išmatos yra daug vertingesnės už kraiko mėšlą, nes turi didesnį maistinių medžiagų kiekį ir pasižymi greitu efektyvumu. Kalbant apie chemiją, paukščių išmatos yra laikomos aukščiausios pakopos organinėmis trąšomis dėl savo sudėties, kurią sudaro azotas, fosforas, kalis ir įvairūs mikroelementai, tokie kaip boras, cinkas, geležis, manganas, magnis ir molibdenas. Šias universalias trąšas galima naudoti tiek pirminiam, tiek papildomam augalų tręšimui, taip pat kompostavimui. Pasirodo, kad tai naudinga visų tipų augalams ir dirvožemiui.

Renkantis mėšlą, rūšis nėra tokia svarbi, kaip jo paruošimo būdas. Protinga pasiteirauti telefonu reklamuojamo mėšlo savybių ir labai rekomenduojama asmeniškai apsilankyti ūkyje, iš kurio ketinate gauti trąšų.Priešingu atveju kyla pavojus, kad mėšlas bus užterštas piktžolių sėklomis, o tai gali sukelti nereikalingų komplikacijų.

Sodininkams pageidaujamas kompostas yra organinių medžiagų krūva, paprastai vadinama mėšlu. Paprastai gyvulių mėšlas yra tankesnės tekstūros.

Ištraukos gali būti apibrėžtos kaip nedidelės didesnės visumos dalys, kurios buvo išimtos arba pašalintos.

Koks yra augalų tręšimo procesas? Paprastai augalai maitinasi ne tiesiogiai iš galvijų ar paukščių mėšlo, o naudojant praskiestus ir sendintus šių trąšų ir vandens mišinius. Šviežias paukščių mėšlas dėl stiprios veikliųjų medžiagų koncentracijos gali pakenkti, pavyzdžiui, sudeginti augalų lapus, stiebus ar šaknis. Todėl minėtų mėšlo ekstraktų naudojimas yra būtinas norint sumažinti bet kokį žalingą poveikį.

Galvijų mėšlo ekstraktas ruošiamas santykiu 1:10, o paukščių mėšlo ekstraktas – 1:20. Į konteinerį įpilame 10 kibirų vandens kartu su kibiru galvijų mėšlo arba pusiau kieto paukščių mėšlo. Paprastai vasaros sezono metu šis mišinys greitai fermentuojasi, todėl reikia nuolat maišyti. Po kelių dienų šis mišinys perkošiamas ir 2 litrai ekstrakto sumaišomi su 9 litrais vandens. Taip gauname tirpalą santykiu 1:10:A, kuriuo galima drąsiai laistyti augalus.

Pusė konteinerio šiuo tikslu užpildoma paukščių mėšlu, po to įpilama vandens ir paliekama fermentuotis maždaug savaitę. Litras šio tirpalo yra vandens ir paukščių mėšlo mišinys. Norint pasiekti norimą koncentraciją, mes sukuriame skiedinį, sumaišydami 0,5 litro ekstrakto su 9,5 litro vandens, gauname santykiu 1:20. Patartina visada siekti mažesnės koncentracijos, kad nepažeistumėte augalų šaknų. Agurkų ar pomidorų ūgliams užtenka pusės litro šio skiedinio. Jei kaip trąšą naudojate galvijų ir paukščių mėšlo ekstrakto mišinį, kiekvienam augalui reikia įpilti maždaug po pusę litro tirpalo. Labai svarbu atsiminti, kad prieš naudojant šiuos ekstraktus augalus reikia laistyti arba patręšti po lietaus.

Komposto krūva yra labai geidžiama sodininkų, nes jos aromatinga prigimtis nepažeidžia jų uoslės.

Kuriuo momentu mėšlas turėtų būti tręšiamas kaip dirvožemio trąša?

Atsižvelgiant į mūsų šalies klimato sąlygas, buvo įprasta tręšti dirvą mėšlu tiek rudens, tiek pavasario sezonu. Pavasarį prieš sodinant pasėlius mėšlas įterpiamas į dirvą verdant ir vėliau suyra. Rudenį, nuėmus derlių ir apvertus dirvą, šaltesniais mėnesiais leidžiama pailsėti ir atsinaujinti.

Pavasario tręšimo metu itin svarbu į dirvą nedelsiant įterpti šviežio mėšlo. Taip yra dėl greito saulės sukelto džiūvimo, dėl kurio išgaruoja beveik visas amoniakinis azotas. Vadinasi, bet koks šios procedūros vilkinimas gali labai sumažėti pasėlių derlius ir pablogėti bendra kokybė.

Optimalus tręšimo būdas yra panaudoti susilaikytą mėšlą, kad būtų užtikrinta ilgalaikė nauda, ​​kurią galima pasiekti surenkant ir sandėliuojant rudenį, kad būtų išvengta azoto išgaravimo. Tačiau labai svarbu nedelsiant įterpti mėšlą į dirvą, nes azotas greitai išsisklaido. Sunkiose dirvose rekomenduojamas mėšlo įterpimo gylis yra 12–15 cm, o lengvesnėse, smėlingose ​​– 20–25 cm gylyje.

Kai kurios daržovių rūšys, pavyzdžiui, morkos, ridikai ir bulvės, pradiniais metais sąmoningai neauginamos organiniu mėšlu praturtintame dirvožemyje, nes šviežio mėšlo skleidžiamas kvapas pritraukia kenkėjus, ty pūkelius ir morkų muses.Svarbu nepamiršti, kad bet kokių organinių trąšų pranašumai išlieka ilgą laiką. Įterpus tokias trąšas į dirvą, augalai pirmaisiais metais gali pasisavinti tik maždaug pusę mėšle esančių maistinių medžiagų, o kitais metais šis pasisavinimas dar labiau mažėja.

Dalis šių maistinių medžiagų prarandama ir lieka neįsisavinta augalų, ypač žemesnio tankio dirvožemiuose. Todėl rudens sezono metu specialistai rekomenduoja susilaikyti nuo daržovių tręšimo. Vietoj to patartina leisti kruopščiai apsaugotam mėšlo krūvai ištverti žiemos mėnesius (geriausia, jei jis laikomas polietileniniuose maišuose), o tada pavasarį pradiniame lauko darbų etape jį įterpti į dirvą.

Patiko? Pasidalink