AUTOMOBILIS „VYSTYKLUOSE”
Automobilių epocha prasidėjo prieš šimtą metų, kai buvo išrastas ir pagamintas vidaus degimo variklis. Visa XIX amžiaus pabaiga — atkaklūs bandymai „pakinkyti” ji į ekipažą.
1885 metais vokiečių inžinieriai Karlas Bencas (Karl Benz) ir Gotlybas Daimleris, (Gottlieb Daimler), kurie niekada nebuvo susitikę ir net nebuvo Pažįstami, sukonstravo pirmuosius savaeigius ekipažus su vidaus degimo varikliais. K. Benco automobilis buvo triratis, G. Daimlerio ekipažas — dviem ratais — šiuolaikinio motociklo prototipas. 1886 metais G. Daimleris paties sukonstruotą vidaus degimo variklį pritaikė keturratei karietai ir kaip jo tėvynainis K. Bencas sukūrė pirmąjį Vokietijoje automobilį. Jie abu dabar laikomi automobilio išradėjais, o automobilio tėvyne Vokietija.
Šiandien pirmieji Benco, Daimlerio ir kitų automobilio kūrėjų pavyzdžiai gerokai stebina transporto muziejų jaunuosius lankytojus: dideli siauri ratai (ypač užpakaliniai), virbalų storio stipinai; vairas — plieninis iš grindų styrantis strypas su rankena; variklis įtaisytas, po vairuotojo sėdyne… Tačiau automobilio išvaizda greitai keitėsi: panašumas karietą vis mažėjo, variklis buvo perkeltas į priekį padarytas apvalus vairas.
Ne veltui sakoma, kad sunkiausia būti pranašu savame krašte: ir Benco, ir Daimlerio nedidelėmis serijomis pradėti gaminti automobiliai traukė dėmesį, stebino, netgi baugino, tačiau konservatyvūs vokiečiai dar negreit patikėjo automobilio ateitimi ir, žinoma, nė nemanė šių „technikos stebuklų” pirkti. Nepatikliai ir net priešiškai gatvėmis tratančius. bencus bei daimlerius žiūrėjo kaizerinės Vokietijos valdžia: bandyti automobilius leidžiama tik naktį toli už miesto, gatvėse mašinų greitis ribojamas, iki 10 kilometrų per valandą, o vienas ano meto laikraštis „Policija neturi leisti, kad benzininis ekipažas sukeltų visam pasauliui pavojų!” Kokią grėsmę gali kelti pasauliui automobilis, niekas tada negalėjo dorai paaiškinti, bet daug kam ji atrodė akivaizdi…
Tačiau kitose šalyse, kurios buvo daug palankesnės naujovėms, automobiliai plito. Prie automobilių populiarėjimo bene daugiausia prisidėjo prancūzai: jie ne tik pirko Benco automobilius, bet įsigiję licenciją Daimlerio varikliui sukūrė pirmuosius savo automobilius ir net suorganizavo pirmąsias automobilių lenktynes Paryžius—Ruanas. Pradėta savotiškai rungtis dėl „automobilizmo šalies” vardo: iš pradžių. pirmavo Prancūzija, neilgam ją buvo nukonkuravusi Anglija, o dvidešimtojo amžiaus pirmąjį dešimtmetį į priekį išsiveržė Jungtinės Amerikos Valstijos, automobilizacijos lygiu iki šiol niekieno nepralenkta valstybė…
Bet grįžkime automobilio tėvynę, kuri daug vėliau už kaimynų kraštus pagaliau pripažino joje sukurtą „technikos stebuklą”: 1904 m. Vokietijos imperatorius Vilhelmas II įsigijo „Mersedesą”.
Dabar „technikos stebuklas – mersas” ypač superkama ir paklausi prekė Klaipėdoje tarp žmonių kurie tuo apsiima šiuo verslu, automobilių supirkimo kaina šiuo momentu yra adekvati rinkoje.
Greičio rekordus šturmuoja automobiliai su reaktyviniais varikliais
Automobilių supirkimas Klaipėdoje