Obuolys yra įdomūs ir universalūs augalai

Įdomybės

Obuolys yra įdomūs ir universalūs augalai, auginami jau daugelį amžių. Jos ne tik duoda skanius vaisius, bet ir puošia kraštovaizdį. Jei ketinate auginti obelį, svarbu gerai išmanyti pagrindinius dalykus.

Obelų rūšys

Prieš pradedant auginti obelį, svarbu suprasti, kokios yra skirtingos jos rūšys. Yra šimtai obelų veislių, kurių kiekviena pasižymi savitomis savybėmis. Kai kurios populiarios rūšys yra Granny Smith, Red Delicious ir Golden Delicious. Rinkdamiesi, kokią veislę auginti, atsižvelkite į obuolių skonį, tekstūrą, spalvą ir dydį.

Pavyzdžiui, Granny Smith obuoliai garsėja savo rūgštumu ir traškia tekstūra, todėl puikiai tinka pyragams kepti. Kita vertus, Red Delicious obuoliai yra saldaus skonio ir turi ryškiai raudoną odelę, todėl juos mėgstama valgyti šviežius. Golden Delicious” obuoliai yra švelnaus saldumo, o jų odelė geltonai žalia, todėl juos galima valgyti ir ruošti maistą.

Renkantis obelų veislę taip pat svarbu atsižvelgti į jos atsparumą ligoms ir reikalavimus apdulkinimui. Kai kurios veislės yra atsparesnės įprastoms obelų ligoms, pavyzdžiui, rauplėms ir deguliams, todėl ilgainiui gali sutaupyti daug rūpesčių. Be to, kai kurios obelys apsidulkina pačios, o kitoms, kad užaugtų vaisiai, reikia kryžminio apsidulkinimo su kita veisle.

Idealus klimatas obelims

Obuolys gerai auga vidutinio klimato zonose, kur žiemos būna vėsios, o vasaros – vidutinio sunkumo. Žiemą joms reikia atšaldyti, kad būtų užtikrintas tinkamas vaisių derėjimas. Daugumai obelų veislių reikia nuo 600 iki 1 000 valandų žiemos vėsinimo, o kai kurioms rūšims reikia dar daugiau. Svarbu pasirinkti veislę, tinkamą konkrečiam jūsų klimatui.

Vietovėse, kuriose žiemos švelnios, gali tekti dirbtinai užtikrinti reikiamą atšaldymo valandų skaičių šaldant medį arba naudojant specialią įrangą. Kita vertus, regionuose, kuriuose žiemos itin šaltos, svarbu rinktis šalčiui atsparias obelų veisles, kad išvengtumėte šalčio žalos.

Be žiemos šalčio, obelims taip pat reikia tam tikro šilumos vienetų skaičiaus per vegetacijos sezoną, kad sunoktų vaisiai. Tai vadinama auginimo laipsnių dienų (GDD) reikalavimu. Skirtingoms obelų veislėms keliami skirtingi GDD reikalavimai, todėl svarbu pasirinkti tokią veislę, kuri atitiktų jūsų klimato sąlygomis sukaupiamą šilumą.

Obelų gyvenimo trukmė ir augimo ciklas

Obelų gyvenimo trukmė yra maždaug 15-30 metų, priklausomai nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, priežiūros, atsparumo ligoms ir veislės. Norint tinkamai prižiūrėti obelį, labai svarbu suprasti jos augimo ciklą. Nuo žiemos ramybės mėnesių iki žydinčio pavasario ir vaisius vedančio rudens – kiekvienam etapui reikia specialios priežiūros ir dėmesio.

Žiemos ramybės laikotarpiu obelys ilsisi ir ruošiasi artėjančiam vegetacijos sezonui. Tuo metu paprastai genima, kad būtų suformuota medžio forma ir pašalintos nudžiūvusios ar ligotos šakos. Tai taip pat tinkamas metas purkšti ramybės periodu, kad apsisaugotumėte nuo kenkėjų ir ligų.

Atėjus pavasariui obelys pabunda iš miego ir pradeda žydėti. Žiedai ne tik gražūs, bet ir būtini apdulkinimui. Bitės ir kiti apdulkintojai atlieka svarbų vaidmenį pernešdami žiedadulkes iš vieno žiedo į kitą ir taip užtikrindami sveikų vaisių vystymąsi.

Kai žiedai apdulkinami, medis sutelkia savo energiją į vaisių vystymąsi. Maži žali vaisiai palaipsniui auga ir bręsta visus vasaros mėnesius. Šiuo laikotarpiu svarbu užtikrinti pakankamą vandens ir maistinių medžiagų kiekį, kad vaisiai augtų sveiki.

Galiausiai, rudenį obuoliai būna paruošti derliui nuimti. Derliaus nuėmimo laikas priklauso nuo veislės ir jos paskirties. Kai kuriuos obuolius geriausia skinti šiek tiek neprinokusius ir leisti jiems prinokti nuo medžio, o kitus – visiškai prinokusius ir paruoštus valgyti iš karto.

Suprasdami obelų augimo ciklą, galėsite geriau planuoti ir prižiūrėti savo medį visus metus, taip užtikrindami gausų derlių ir sveiką medį ilgus metus.

Pasiruošimas sodinimui

Tinkamos vietos pasirinkimas

Obelų sėkmė labai priklauso nuo tinkamos vietos parinkimo. Kad obelys gerai augtų ir gausiai derėtų, joms reikia būti saulėje (bent šešias valandas per dieną). Be to, turėtumėte atsižvelgti į dirvožemio drenažą, nes obelys nepakenčia nuolat šlapių pėdų. Idealu rinktis šiek tiek aukštesnę vietą su gerai drenuojančiu dirvožemiu.

Dirvos paruošimas ir testavimas

Prieš sodinant obelį būtina tinkamai paruošti dirvą. Obelys mėgsta šiek tiek rūgščią dirvą, kurios pH yra nuo 6,0 iki 7,0. Atlikite dirvožemio tyrimą, kad įvertintumėte pH lygį, ir atlikite reikiamus pakeitimus. Dirvožemio struktūrą ir derlingumą gali pagerinti organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar gerai perpuvusio mėšlo, įmaišymas.

Tinkamos obelų veislės pasirinkimas

Rinkdamiesi obelų veislę atsižvelkite į vietos klimatą, turimą plotą ir pageidaujamą skonį. Kai kurios obelys yra savaime apsidulkinančios, o kitoms reikia kryžminio apsidulkinimo su kita obelų veisle. Būtinai pasirinkite veislę, kuri atitinka jūsų poreikius ir, jei reikia, atitinka apdulkinimo reikalavimus.

Sodinimo procesas

Kada sodinti obelis

Sodinant obelis labai svarbus laikas. Geriausia sodinti anksti pavasarį, kai žemė yra tinkama dirbti ir šalnų pavojus jau praėjęs. Galima sodinti ir rudenį, tačiau sodinti reikėtų gerokai prieš pirmąsias šalnas, kad šaknys spėtų įsitvirtinti iki žiemos.

Sodinimo žingsnis po žingsnio vadovas

1. Iškaskite pakankamai plačią ir gilią duobę, kad joje patogiai tilptų medžio šaknys.2. Išpjaukite šaknis ir atsargiai paskleiskite jas duobėje.3. Užpilkite duobę žemėmis, užtikrindami, kad medis būtų pasodintas tokiame pačiame gylyje, kokiame jis buvo pasodintas medelyne.4. Tvirtai suspauskite žemę aplink medžio pagrindą, kad neliktų oro kišenių.5. Gerai palaistykite ką tik pasodintą medį ir aplink pagrindą užberkite mulčio sluoksnį, kuris padės išlaikyti drėgmę.

Obelų priežiūra

Laistymo ir tręšimo būdai

Tinkamas laistymas yra labai svarbus obelų sveikatai ir produktyvumui. Jaunus medelius reikia reguliariai laistyti, ypač pirmaisiais metais. Subrendusiems medžiams paprastai reikia bent vieno colio vandens per savaitę, tačiau šis kiekis gali skirtis priklausomai nuo klimato ir dirvožemio sąlygų. Tręšti galima anksti pavasarį ir vėlai rudenį subalansuotomis trąšomis, skirtomis specialiai vaismedžiams.

Medžių genėjimas ir treniravimas

Genėjimas yra esminis obelų priežiūros veiksnys. Jis padeda pašalinti nudžiūvusias ar ligotas šakas, pagerina oro srautą ir skatina tinkamą vaisių derėjimą. Genėti reikėtų medžio ramybės laikotarpiu, paprastai žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį. Be to, obelų genėjimas pagal tam tikrą formą, pavyzdžiui, atvirą centrą arba centrinį lyderį, gali padėti skatinti optimalų augimą ir vaisių derėjimą.

Kenkėjų ir ligų valdymas

Obelys yra jautrios įvairiems kenkėjams ir ligoms, įskaitant obuolines lervas, menkaverpes, obelų rauples ir miltligę. Norint užkirsti kelią šioms problemoms ir kovoti su jomis, būtina nuolatinė stebėsena ir tinkama valdymo praktika. Tokie metodai, kaip gera sanitarinė priežiūra, organiniai ar cheminiai purškalai, kai reikia, ir reguliari lapų bei vaisių apžiūra gali padėti išlaikyti jūsų obelis sveikas ir produktyvias.

Obelų auginimas gali būti naudinga patirtis. Supratę pagrindinius dalykus, paruošę sodinimo vietą, laikydamiesi tinkamo sodinimo proceso ir tinkamai prižiūrėdami, būsite pakeliui į gausų šviežių, namuose užaugintų obuolių derlių. Nepamirškite atidžiai prižiūrėti obelis ir nedelsdami spręsti bet kokias problemas, kad užtikrintumėte obelų ilgaamžiškumą ir produktyvumą ilgus metus.

Patiko? Pasidalink