KOKIA GYVATĖ NUODINGIAUSIA?

Įdomybės

IŠ KUR ATSIRANDA GYVATĖS NUODAI?

Nuodingos gyvačių išskyros susidaro liaukose, esančiose abiejuose kaukolės šonuose. Iš ten jos patenka tiesiai į nuodingojo danties kanalą. Šios išskyros panašios į tirštą, truputi rūgštų balzganai geltonos spalvos skystį. Jame yra ne viena, o daug nuodų rūšių. Mokslininkai nustatė, kad vieni nuodai veikia nervų ląsteles, kiti sukelia kraujagyslių sienelių spazmas, dar kiti pakenkia raumenims, o yra ir tokių, nuo kurių kreša kraujas. Paprastai vienu įkandimu gyvatė suleidžia į aukos kūną apie 30 miligramų nuodų. O gyvatė barškuolė jų pagamina dvylika kartų daugiau.

Nėra gyvūnų, kurtų visiškai neveiktų gyvatės nuodai, nors kai kurie, pavyzdžiui, ežiai ir ichneumonai mangustai, kiek atsparesni šiems nuodams, negu graužikai. įdomu, kad pati gyvatė taip pat reaguoja į savo pačios nuodus. Tuo įsitikinta, gyvatei įleidus jos pačios nuodų.

KOKIA GYVATĖ NUODINGIAUSIA?

Įprasta manyti, kad pavojingiausios gyvatės yra Indijos kobra ir Amerikos barškuolė. Kobra — daugiau kaip dviejų metrų ilgio nuodingoji gyvatė akiniuotė. Tačiau tai netiesa. Iš nuodingųjų roplių baisiausia yra mamba, Afrikos gyvatė. Įvairių mambų tarpe blogiausią garsą įgijo rūšis, turinti juodą spalvą. Tai iki dviejų metrų ilgio gyvatė, palyginti labai plona, galinti pasiekti tiesiog pašėlusiai didelį greitį: paprastos gyvatės nušliaužia apie kilometrą per valandą, o mamba ropoja dešimt kartų greičiau. Mamba ypač baisi todėl, kad ji slapstosi medžiuose, iš kur žaibo greitumu puola apačioje einančius gyvulius arba žmones.

KOKIA GYVATĖ DIDŽIAUSIA?

Amžiais plinta jūreivių tarpe legendos, kad vandenynų gelmėse gyvenančios tokios milžiniškos gyvatės, jog joms vieni niekai apraizgyti laivą ir įtraukti jį į dugną. Dabar jau žinome, kad tokie pasakojimai neturi nieko bendro su tiesa. Iš tikrųjų esama jūrinių gyvačių, net gana nuodingų, bet stambiausios jų retai tebūna daugiau kaip dviejų metrų ilgio. Vadinasi, milžinų bekojų roplių tarpe reikia ieškoti sausumoje. Čia pirmą vietą užima Amerikos smauglio rūšis, vadinama „boa anakonda„. Tai didžiulė, ligi 10 metrų ilgio gyvatė. Ji gali praryti didelę kiaulę arba pusmetinį veršį.

Patiko? Pasidalink