Kavos šalis: Tanzanija

PASLAUGOS

Tanzanija yra Rytų Afrikos pakrantėje ir apima Zanzibarą Indijos vandenyne. Didžiąją žemyno dalį užima savanų plynaukštė, esanti į rytus nuo didžiojo Rifto slėnio. Šiaurėje yra Kilimandžaro kalnas ir Serengečio nacionalinis parkas.

Klimatas tropinis, dauguma žmonių gyvena siauroje pakrantės lygumoje arba šiaurėje. Ekonomika daugiausia žemės ūkio. Daugiausia eksportuojama kavos, medvilnės ir sizalio, iš Zanzibaro – gvazdikėlių. Pagrindinės pramonės šakos – žemės ūkio produktų perdirbimas ir deimantų kasyba, tačiau auga turizmas.

Tiek arabikos, tiek robustos kavos rūšys.

80 % Tanzanijos kavos produkcijos sudaro smulkieji ūkininkai (valdantys mažiau nei 2 ha). Jie augina arabiką ir robustą, o stambūs augintojai augina tik arabiką ir perdirba ją į plautą kavą.

Tanzanija turi potencialą kasmet pagaminti apie 144 000 tonų kavos, tačiau pastaraisiais metais sunkiai pasiekė 55 000 tonų. Nors dalį kaltės galima pagrįstai priskirti El Nino oro sąlygų įtakai, pavyzdžiui, sausroms, po kurių prasideda smarkios liūtys, šie reiškiniai Tanzanijoje yra įprasti ir vyko gerokai anksčiau, nei buvo pasodinta kava. Drastišką ploto ir derliaus sumažėjimą lėmė neįtikėtinai blogas įvairių oficialių prekybos valdybų darbas.

Dauguma kavos augintojų derina kavos ir bananų auginimą, kai bananmedžiai suteikia pavėsį kavamedžiams. Kavos vaidmuo daugiausia susijęs su piniginėmis pajamomis.

Dėl to kavos gamyba smarkiai ir nuolat mažėjo, nes augintojai, norėdami išgyventi, daugiausia dėmesio skyrė maistiniams augalams. Nors padėtis šiek tiek pagerėjo, vyriausybei pakeitus politiką, kad ekonomika taptų labiau orientuota į rinką, ir pradėjus išduoti licencijas nepriklausomiems kavos prekiautojams, tačiau atstatant pramonei padarytą žalą prireiks dešimtmečių.

Pagal regioną

Šiaurės vakarų zonoje (Kageros, Kigomos ir Mvanzos regionas) užauginama 37 % šalies derliaus. Plautos arabikos, taip pat neplautos arabikos ir robustos. Mvanzos zona yra netoli Kenijos sienos ir Kilimandžaro papėdėje.

Šiaurinė zona (prie Viktorijos ežero) yra garsi kavos pasaulyje, nes čia auginama Bukoba Robusta. Šios robustos turi itin neutralaus skonio kavos puodelio reputaciją.

Šie regionai apima Kilimandžarą, Arušą (Moši), Tangą ir Morogoro.

Pietinė zona (Rukvos ežeras) yra netoli Zambijos sienos. Čia išauginama beveik 40 % nacionalinio derliaus, visa plauta arabica.

Robusta

Kagera: šiaurės vakarų pakraštys netoli Ugandos – 100 % robusta, per metus pagaminama apie 500 000 maišų.

Arabica

Kilimandžaras ir šiaurinė Karatu dalis (šiaurė / šiaurės rytai)

Dviejuose regionuose – šiauriniame Kilimandžaro ir šiauriniame Karatu – gamyba stabili, apie 125 000 maišų, didesnės valdos auga, o kooperatyvai ir (arba) smulkūs gamintojai nyksta, nes klimato kaita daro didelį poveikį vandeniui.

vandens išteklių vis mažėja, ir tik valdos turi išteklių statyti vandens rezervuarus ir prireikus paskirstyti tiekimą medžiams.

Kigoma: vakarinė dalis / pagaminama apie 15 000 maišų

Mbėja (pietinė dalis)

Mbėja (Mbeya) 180 000 maišų produkcija

Mbinga pagaminama apie 190 000 maišų auganti produkcija, nes labai toli, ūkininkai neturi daug kitų galimybių anksčiau kava buvo labai vaisinė ir nešvari, dabar kavos puodelis kasmet gerėja

Apie eksportuotojus

Licencijuoti kavos eksportuotojai perka kavą aukcionuose, kuriuos kiekvieną ketvirtadienį rengia Tanzanijos kavos taryba Mošyje. Kava laikoma licencijuotuose kavos sandėliuose šalies gilumoje ir atiduodama aukciono pirkėjui apmokėjus Tanzanijos kavos valdybos išrašytą sąskaitą faktūrą.

Siuntimo metu Tanzanijos kavos taryba turi patvirtinti dokumentą, vadinamą „Kavos eksporto patvirtinimu”, kurį užpildo eksportuotojas, pateikdamas išsamią informaciją apie eksportuojamą siuntinį.

Gamintojas gali parduoti savo kavą tiesiogiai privačioms bendrovėms arba kooperatyvų sąjungoms.

Oficiali statistika rodo, kad 200 000 Tanzanijos šeimų augina arabikos kavą, o dar 70 000 augina robustos kavą Kageros regione. Kagera yra gerai pasirengusi didinti ir perdirbti Robusta kavos gamybą, nes turi šešis fabrikus, kurių pajėgumas siekia 35 000 tonų. Pagrindinė Kageroje užaugintos „Robusta” kavos rinka yra Vokietija, o mažesnius kiekius perka Didžiosios Britanijos bendrovės. Robusta sudaro apie 25 % Tanzanijos kavos produkcijos. Kooperatyvai pasisako už tai, kad pramonės modernizavimą ir žemės ūkio mokslinius tyrimus kontroliuotų tokia pusiau valstybinė organizacija kaip Tanzanijos kavos valdyba (TCB), kuri šiuo metu yra šios pramonės reguliavimo institucija. Tačiau naujausi statistiniai duomenys rodo, kad privatus prekybos sektorius šiuo metu apdoroja beveik 80 proc. viso nacionalinio derliaus. Išskyrus Kageros regioną, kuriame kooperatyvai parduoda didžiąją dalį vietinės „Robusta” kavos. Privataus sektoriaus sėkmę daugiausia lėmė jo reputacija, nes jis moka greitai.

Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.

Patiko? Pasidalink