IŠVEŽIMO DARBAI PO DAŽYMO KLIJINIAIS DAŽAIS

STATYBA - REMONTAS

Klijiniai dažai, paruošti su gyvuliniais ar augaliniais klijais, nėra tokie patvarūs kaip kalkiniai arba kalkių-kazeino dažai, bet dėl kitų gerų savybių jie jau nuo seno vartojami vidaus patalpoms (kambariams) dažyti ir dekoruoti. Norint gerai nudažyti klijiniais dažais, reikia tinkamai paruošti paviršių.

Tinko paruošimas ir gruntavimas. Naują arba seną pertrintą tinko paviršių reikia dar kartą rūpestingai patikrinti, kad nebūtų nelygumų (duobučių, kauburėlių). Medžio trinkele arba plyta (geriausia silikatine) nuvalomos nuo paviršiaus smėlio kruopelės. Smulkūs įtrūkimai glaistyklės kampu praraižomi giliau ir suvilgius užgipsuojami. Manyti, kad smulkius įtrūkimus uždengs dažai, yra neteisinga. Plyšeliai, tiesa, uždengiami, bet jų vietoje dažytame paviršiuje dažnai atsiranda iškilios gyslos, kurias sunku neperdažius panaikinti.

Jei paviršius anksčiau buvo dažytas klijiniais arba kalkiniais dažais, tai nevalytą jį galima perdažyti tik tada, kai dažų sluoksnis yra plonas ir tvirtai laikosi. Tada, stambesnius ir praraižytus smulkesnius plyšius užtaisius kalklų-gipso arba vien gipso skiediniu ir paviršių ištisai perplovus vandeniu, galima gruntuoti ir dažyti.

Storą dažų sluoksni, nors jis dar gerai atrodytų, arba ir ploną, bet silpnai besilaikantį sluoksnį, sušlapinus (geriau šiltu vandeniu), reikia švariai nuskusti ir paviršių perplauti vandeniu. Po to, užtaisius nelygumus, gruntuoti.

Plyšiams užtaisyti gipsas tirštai maišomas ne su grynu vandeniu, bet su silpnu klijų skiediniu. Tada masė ne taip greit stingsta. Masės reikia pasidaryti tik tiek, kiek jos per 5-10 min. numatoma sunaudoti. Bestingstančios masės skiesti vandeniu nepatariama, nes ji tik išpursta, o vėliau iš plyšių išbyra. Taip pat nepatariama maišyti gipso su kreida.

Plyšius ar kitus nelygumus reikia sudrėkinti ir, užtaisius gipsu, dar užglostyti teptuku su vandeniu, kad geriau susilygintų. Išdžiūvus užtaisytos vietos pasvidinamos.

Užtaisytoms, vietoms išdžiūvus, paviršių galima gruntuoti. Gruntuojant uždaromos tinko poros. Paviršius tada mažiau ir vienodžiau geria dažus, juos galima geriau ir plonesniu sluoksniu išlyginti, ir jie tvirčiau laikosi.

Naują arba pertrintą tinką geriausia pirma gruntuoti skystu kalkių pienu, o, šiam išdžiūvus, — muilo skiediniu. Reikia pa-stebėti, kad drėgnas naujas ar pataisytas tinkas, gruntuotas kalkėmis, greičiau džiūsta ir jo paviršius būna lygesnis. Klijiniais ir dar tvirtai besilaikančiais dažais dažytą ir tik vandeniu perplautą paviršių galima iš karto gruntuoti muilo skiediniu.

Muilo skiedinys gruntavimui paruošiamas paprastai: 250— 500 g susmulkinto ūkiško ar skysto (žaliojo) muilo išverdama pusėje kibiro vandens ir paskui atskiedžiama iki pilno. Kai kas muilo skiedinį įmaišo klijų, kalkių, kuporoso, alūno, pokosto, bet paprasčiausiais atvejais šie priedai nebūtini. Jų reikia dėti tik tada, kai norima izoliuoti kurias nors rūdžių, dūmų ar drėgmės apgadintas vietas.

Veiksmingesnį gruntavimo mišinį galima paruošti taip:

150-300 g vario arba geležies kuporoso (arba alūno) ištirpinama 1,5-2 litruose vandens. Šias druskas reikia tirpinti mediniame arba glazūruotame moliniame inde. Atskirai dviejuose litruose karšto vandens ištirpinama 200-250 g iš vakaro užmerktų klijų. klijų skiedini supilamas kuporoso (arba alūno) tirpalas, ir išmaišoma.

2,5 litro vandens išverdama 200 g muilo. gautą muilo tirpalą pamažu pilama 25-30 g pokosto (arba oksolio) ir nuolatos maišoma, kol gaunamas vientisas mišinys — emulsija. Ši emulsija vėl pamažu pilama kuporoso (arba alūno) mišinį su klijais ir kartu gerai maišoma.

Gautąjį mišinį atšaldžius ir dar iki pilno kibiro (iki 10 litrų) atskiedus vandeniu, galima vartoti.

Prieš gruntuojant, dar reikia patikrinti, ar mišinys pakankamai stiprus. Tam tikslui mažas sienos plotelis patepamas mišiniu ir palaukiama, kol išdžius, paskui pašlakstoma vandeniu. Tinkamai gruntuotas paviršius neturi nei per daug šlapti, nei visai nepriimti vandens. Jei paviršius per daug šlampa, reiškia — mišinys silpnas, jei vanduo lašais rieda, lyg nuo žąsies, — mišinys per stiprus. įpylus vandens, mišinį galima susilpninti. Kadangi susilpninti yra lengviau, negu sustiprinti, todėl skiesti reikia atsargiai.

Patiko? Pasidalink