Bendros žinios apie geodezijos skirstymą

PASLAUGOS

Geodezija (gr. geo — žemė+ daio daliju) — mokslas apie Zemės arba atskirų jos dalių matavimo bei vaizdavimo būdus, taip pat apie tikslius matavimus, susijusius su mokslinių ir prak­tinių uždavinių sprendimu.

Svarbiausi geodezijos uždaviniai — nustatyti Zemės formą ir matmenis, atskirų Zemės paviršiaus taškų padėtį pasirinktoje ko­ordinačių sistemoje, detaliai atvaizduoti plokštumoje Zemės pa­viršių ir jame esančius vietovės elementus. Be geodezijos neap­sieinama, sudarant topografinius planus arba žemėlapius, kai rei­kia projektuoti įvairios paskirties pastatus, inžinerinius įrenginius, juos statyti bei eksploatuoti ir atlikti įvairios paskirties mata­vimus.

Geodezija skirstoma j keletą atskirų mokslinių-techninių šakų.

Aukštosios geodezijos svarbiausias uždavinys — su­daryti Zemės formos matematinį modelį ir rasti Zemės paviršiaus taškų koordinates vieningoje sistemoje.

Laikydami, kad Zemė yra statiškai pastovi, turėtume statnės geodezijos sąvoką. Tačiau iš tikrųjų dėl Zemės gelmių veiklos jos forma nuolat kinta, taip pat kinta ir Zemės paviršius. Zemynų judėjimo, vertikalių Zemės plutos judesių ir kitas problemas sprendžia dinaminė geodezija.

Daug geodezinių uždavinių tenka spręsti, kai reikia Zemės pa­viršių atvaizduoti planuose ir žemėlapiuose, atliekant inžinerinius darbus ir pan. Duomenys surenkami inžinerinių tyrinėjimų metu. Pirmiausia pasirenkami metodai, sudaroma programa ir organi­zuojami pagrindiniai geodeziniai darbai, arba va­dinamasis atramos tinklas, kurį sudaro vieninga vietovėje jtvirtintų taškų sistema su nustatytomis koordinatėmis ir aukščiais.

Geodezija, kuri nagrinėja Zemės elipsoido arba sferoido geo­metriją, vadinama sferoidine geodezija. Jos tikslas — geodezinius matavimus Zemės paviršiuje redukuoti j pasirinkto elipsoido paviršių. Redukuoti taškai elipsoido paviršiuje jungiami geodezinėmis linijomis. Jos parodo trumpiausią atstumą tarp tų taškų. Nustatyti daugelio atramos tinklo taškų astronomines ko­ordinates ir azimutus astronominiu būdu — tai geodezinės astronomijos uždavinys. Sitaip tinklai paverčiami astrono­miniu-geodeziniu tinklu, kuris naudojamas kartografijoje ir spren­džiant Zemės formos problemas.

Atraminių geodezinių taškų padėtis virš jūros lygio apibūdina­ma jų ortometriniais arba normaliniais aukščiais, nes lygio pa­viršiai nelygiagretūs, todėl aukščių skirtumai priklauso nuo ni­veliavimo ėjimo. Norint rasti šiuos ortometrinius arba normalinius aukščius, reikia žinoti gravitacinių Zemės jėgų jtampą, arba va­dinamąją sunkio jėgą. Kaip randamos atskirų taškų sunkio jėgos reikšmės, nagrinėja gravimetrija. Geodezinių uždavinių sprendi­mas, taikant gravimetrijos metodus, sudaro geodezinės gra­vimetrijos esmę.

Zemės paviršiaus taškų koordinačių ir gravitacinio lauko pa­rametrų nustatymas vieningoje sistemoje, naudojantis dirbtinių Zemės palydovų stebėjimo rezultatais, priklauso kosminei geodezijai.

Geodezija nagrinėja metodų parinkimo, tech­nikos ir darbų organizavimo klausimus, susijusius su Zemės pa­viršiaus atvaizdavimu žemėlapiuose ir planuose. Sie darbai sudaro topografinės nuotraukos arba topografijos tu­rinį. Topografinių darbų pagrindas yra geodezinis atramos tink­las, koordinačių ašys — meridianai ir paralelės. Valstybinis geodezinis tinklas sutankinamas, atliekant žemesnių eilių mata­vimus.

Vietovės topografinės nuotraukos daromos antžeminiu būdu menzula, tacheometru arba aerogeodeziniu būdu, fotogra­fuojant iš lėktuvo. Geodezinių darbų rezultatai ir topografinės nuotraukos yra pradinė medžiaga, sudarant įvairlos paskirties ir įvairaus mastelio žemėlapius. Zemėlapių sudarymas ir išleidimas priklauso kartografijos mokslui.

INformacija pasidalino: matavimai24.lt – geodeziniai matavimai Vilniuje

taip pat galite paskaityti apie: Kas gali teigti kadastrinių geodezinių matavimų paslaugas Vilniuje?

Patiko? Pasidalink