Vaistinė agurklė (Borage) – gražus ir universalus augalas

Augalai

Vaistinė agurklė (Borage) – gražus ir universalus augalas, mėgstamas soduose dėl kulinarinių, vaistinių ir dekoratyvinių savybių. Pateikiame keletą patarimų, kaip prižiūrėti Vaistinės agurklės augalus:

Vieta: Vaistinė agurklė mėgsta saulę, bet gali pakęsti ir dalinį pavėsį. Pasirinkite tokią sodo vietą, kurioje per dieną bent 6 valandas šviečia saulė.

Dirva: Vaistinė agurklė geriausiai auga gerai drenuotoje dirvoje, kurios pH 6,0-7,0. Ji nėra labai išranki dirvožemio derlingumui ir gali gerai augti prastame dirvožemyje.

Laistymas: Vaistinė agurklė vidutiniškai reikalinga vandens. Augalus laistykite reguliariai, ypač sausringais laikotarpiais, tačiau būkite atsargūs ir neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Tarp laistymų leiskite dirvožemiui šiek tiek išdžiūti.

Tręšimas: Vaistinė agurklė paprastai nereikalauja daug tręšimo. Jei jūsų dirvožemis ypač skurdus, prieš sodinimą į jį galite įterpti šiek tiek organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto. Venkite daug azoto turinčių trąšų, nes jos gali paskatinti pernelyg didelį lapų augimą žiedų sąskaita.

Atstumai: Vaistinė agurklė augalus išdėstykite maždaug 12-24 cm atstumu vienas nuo kito, kad užtikrintumėte tinkamą oro cirkuliaciją ir išvengtumėte pertekliaus.

Mulčiavimas: aplink Vaistinė agurklė augalų pagrindą paskleidus mulčio sluoksnį, galima išsaugoti dirvos drėgmę ir išnaikinti piktžoles.

Genėjimas: Vaistinė agurklė gali tapti gana vešlia, todėl retkarčiais gali būti naudinga ją genėti, kad ji atrodytų tvarkingai ir skatintų oro cirkuliaciją. Taip pat galite nupurkšti nužydėjusius žiedus, kad prailgintumėte žydėjimo laikotarpį.

Palaikymas: Vaistinė agurklė paprastai laikosi pati, tačiau aukštesnėms veislėms gali praversti atramos, kad jos nesvyruotų.

Kenkėjai ir ligos: Vaistinė agurklė yra gana atspari kenkėjams ir ligoms. Tačiau stebėkite, ar nėra įprastų sodo kenkėjų, pavyzdžiui, amarų ir vikšrų, ir, jei reikia, nedelsdami sutvarkykite užkrėstus augalus. Venkite laistymo iš viršaus, nes tai gali paskatinti grybinių ligų vystymąsi.

Derliaus nuėmimas: Vaistinės agurklės lapus ir žiedus galite skinti visą vegetacijos sezoną. Lapai yra agurkus primenančio skonio, juos galima naudoti šviežius salotoms, sriuboms ir arbatoms. Žiedai yra valgomi ir spalvingai papildo salotas arba gali būti naudojami gėrimams ir desertams gardinti.

Laikydamiesi šių priežiūros patarimų, sode galėsite džiaugtis sveikais ir derlingais Vaistinės agurklės augalais.

Yra kelios skirtingos Vaistinė agurklė rūšys, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių Vaistinės agurklės rūšių:

Vaistinė agurklė (Borago officinalis): Tai plačiausiai auginama Vaistinės agurklės veislė, garsėjanti gražiais mėlynais, žvaigždės formos žiedais ir agurkų skonio lapais. Ji auginama ir kulinariniais, ir medicininiais tikslais.

Baltoji vaistinė agurklė (Borago officinalis ‘Alba’): Ši Vaistinės agurklės veislė vietoj įprastų mėlynų žiedų išaugina baltus. Kitais atžvilgiais jos augimo įpročiai ir panaudojimas yra panašūs į įprastinės Vaistinės agurklės.

Įvairiaspalvė vaistinė agurklė (Borago officinalis ‘Variegata’): Vaistinės agurklės lapai turi patrauklius žalios ir baltos spalvos marmurinius raštus. Ji taip pat žydi mėlynais žiedais ir pirmiausia auginama kaip dekoratyvinis augalas.

Milžiniška vaistinė agurklė (Borago officinalis ‘Macrocarpa’): Ši Vaistinės agurklės veislė išaugina didesnius nei vidutinio dydžio lapus ir žiedus, todėl yra įspūdingas sodo priedas. Ji taip pat pasižymi švelniu skoniu.

Heliotropinė vaistinė agurklė (Borago officinalis ‘Heliotrope’): Heliotropas Vaistinė agurklė yra nykštukinė veislė, užauganti tik apie 8 cm aukščio. Ji skleidžia rausvai violetinių žiedų kekes ir puikiai tinka auginti konteineriuose ar mažuose soduose.

Vaistinė agurklė (Borago pendula): Skirtingai nuo daugumos Vaistinės agurklės veislių, Vaistinė agurklė (Borora agurklė) auga vertikaliai, todėl puikiai tinka kabantiems krepšeliams arba žemės dangai.

Tai tik keli pavyzdžiai iš daugybės Vaistinė agurklė rūšių. Atsižvelgdami į savo pageidavimus ir auginimo sąlygas, galite pasirinkti geriausiai jūsų poreikius atitinkančią veislę, nesvarbu, ar ieškote kulinarinės paskirties, ar dekoratyvinės vertės, ar specifinių augimo įpročių.

Vaistinė agurklė augalų genėjimas gali padėti skatinti sveiką augimą, išvengti pertręšimo ir paskatinti žydėjimą. Pateikiame keletą patarimų, kaip genėti Vaistinė agurklė:

Gyvatvorių šalinimas: Vaistinė agurklė: reguliariai šalinkite nužydėjusius žiedus. Taip ne tik palaikoma tvarkinga augalo išvaizda, bet ir skatinamas naujų žiedų formavimasis. Paprasčiausiai nupjaukite nuvytusius žiedus prie jų pagrindo.

Retinimas: Jei Vaistinė agurklė augalai per daug perpildyti ar per daug vešlūs, galite juos retinti, kad pagerėtų oro srautas ir sumažėtų ligų rizika. Pašalinkite dalį senesnių sumedėjusių stiebų ties žeme, kad augalas atsivertų ir šviesa pasiektų centrą.

Dydžio kontrolė: Vaistinės agurklės augalai gali užaugti gana dideli, ypač jei jie nėra reguliariai genimi. Jei vietos nedaug arba pageidaujate kompaktiškesnio augalo, galite patrumpinti stiebus ir taip kontroliuoti jo dydį. Švariomis, aštriomis žirklėmis nukirpkite stiebus iki norimo aukščio, įsitikinkite, kad nukirpote iškart virš lapų mazgo.

Formos priežiūra: Genėjimas gali padėti išlaikyti tvarkingą ir patrauklią Vaistinė agurklė augalų formą. Apkirpkite išlinkusius ar atsikišusius stiebus, kad jie atrodytų vienodesni.

Laikas: Vaistinė agurklė augalus geriausia genėti anksti pavasarį, prieš prasidedant naujam augimui, arba vasarą, kai jie baigia žydėti. Venkite stipraus genėjimo karščiausiu vasaros metu, nes tai gali sukelti augalams stresą.

Įspėjimai: Nors Vaistinė agurklė paprastai lengvai genima, būkite atsargūs dėl standžių, šeriuotų stiebų ir lapų plaukelių, kurie gali dirginti odą. Dirbdami su Vaistinė agurklė augalais mūvėkite pirštines ir dėvėkite ilgas rankoves, kad apsisaugotumėte nuo sudirginimo.

Laikydamiesi šių genėjimo patarimų, galite išlaikyti Vaistinė agurklė augalus sveikus, tvarkingus ir produktyvius visą vegetacijos sezoną.

Vaistinė agurklė gali būti dauginama keliais būdais, įskaitant sėklas, dalijimą ir auginius. Štai kaip galite dauginti Vaistinę agurklę:

Sėklomis:

Vaistinė agurklė daugiausia dauginama sėklomis, kurias lengva surinkti iš subrendusių augalų.

Vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje leiskite kai kuriems Vaistinė agurklė augalo žiedams subrandinti sėklas. Sėklos išsivystys dygliuotose sėklų ankštyse.

Kai sėklų ankštys sudžiūsta ir paruduoja, atsargiai jas surinkite ir išimkite sėklas.

Rudenį arba anksti pavasarį sėklas sėkite tiesiai į daržo lysvę. Vaistinės agurklės sėklas geriausia sėti ten, kur norite, kad augalai augtų, nes dėl ilgų šaknų jos blogai persodinamos.

Sėklas pasėkite maždaug 1/4-1/2 cm gylyje į gerai drenuojamą dirvožemį ir palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, kol sėklos sudygs (paprastai tai trunka 7-14 dienų).

Kai daigai užauga iki kelių centimetrų aukščio, juos retiname, išdėstydami maždaug 12-24 cm atstumu vienas nuo kito.

Dalijimas:

Vaistinė agurklė taip pat gali būti dauginama dalijant augalus.

Pavasarį arba rudenį atsargiai iškaskite subrendusį Vaistinė agurklė augalą, stengdamiesi iškasti kuo daugiau šaknų sistemos.

Aštriu peiliu arba sodo kastuvu padalykite augalą į mažesnes dalis, kurių kiekviena turi savo šaknų rinkinį.

Padalytus augalus iš karto persodinkite į gerai drenuojamą dirvą, atstumus tarp jų nustatykite pagal jų subrendusį dydį.

Naujai padalytus augalus kruopščiai laistykite ir palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, kol jie įsitvirtins.

Auginiai:

Vaistinė agurklė gali būti dauginama ir iš stiebo auginių.

Nuo sveiko Vaistinės agurklių augalo paimkite 4-6 cm ilgio augalo pjūvį, įsitikinkite, kad jame yra keli lapų mazgai.

Iš pjūvio pašalinkite apatinius lapus, viršuje palikdami tik kelis lapus.

Nupjautą stiebo galą pamerkite į šaknų hormoną, kad paskatintumėte šaknų vystymąsi (neprivaloma).

Pasodinkite augalą į vazoną, pripildytą gerai drenuojančio mišinio, ir gerai palaistykite.

Statykite vazoną šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai, o žemę nuolat drėkinkite.

Šaknys turėtų išleisti šaknis per kelias savaites, tada augalą galėsite persodinti į sodą ar didesnį indą.

Nepriklausomai nuo pasirinkto dauginimo būdo, būtinai pasirūpinkite, kad naujieji Vaistinė agurklė augalai gautų pakankamai vandens, saulės šviesos ir maistinių medžiagų, kad jie lengviau prigytų ir vešėtų.

Kas yra Vaistinė agurklė?

Vaistinė agurklė (Borago officinalis) yra žydintis augalas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono. Ji auginama dėl kulinarinio, vaistinio ir dekoratyvinio naudojimo.

Kaip atrodo Vaistinė agurklė?

Vaistinės agurklės augalai turi plaukuotus stiebus ir lapus su ryškiai mėlynais, žvaigždės formos žiedais. Lapai yra ovalo formos, šiurkščios tekstūros. Kai kurių veislių žiedai gali būti balti arba rausvi.

Ar Vaistinė agurklė valgoma?

Taip, Vaistinės agurklės lapai ir žiedai yra valgomi. Lapai yra švelnaus, agurkus primenančio skonio, juos galima naudoti šviežius salotoms arba virti kaip špinatus. Žiedai yra saldaus, šiek tiek gėlių skonio ir gali būti naudojami kaip garnyras arba įmaišomi į gėrimus.

Kaip Vaistinė agurklė naudojama medicinoje?

Vaistinė agurklė nuo seno naudojama tradicinėje medicinoje. Manoma, kad ji pasižymi priešuždegiminėmis, diuretinėmis ir atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis. Iš sėklų išgaunamame Vaistinės agurklės aliejuje gausu gama-linoleno rūgšties (GLA) – omega-6 riebalų rūgšties, kuri gali būti naudinga sveikatai.

Kaip auginti Vaistinę agurklę?

Vaistinė agurklė lengvai auginama iš sėklų ir mėgsta gerai drenuojamą dirvožemį bei saulę. Sėklas sėkite tiesiai į daržo lysvę rudenį arba ankstyvą pavasarį arba pradėkite auginti patalpoje ir po paskutinių šalnų persodinkite į lauką. Kol sėklos sudygsta, palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, o daigus retinkite pagal poreikį.

Ar Vaistinė agurklė pritraukia apdulkintojus?

Taip, Vaistinė agurklė labai patraukli bitėms ir kitiems apdulkintojams dėl gausaus nektaro ir žiedadulkių kiekio. Sodindami Vaistinė agurklė savo sode galite padėti palaikyti apdulkintojų populiaciją ir skatinti netoliese augančių augalų apdulkinimą.

Ar Vaistinė agurklė yra invazinė?

Esant palankioms sąlygoms, Vaistinė agurklė gali lengvai savaime užsiauginti sėklas, tačiau daugelyje vietovių ji nelaikoma invazine. Vis dėlto, jei norite, kad ji pernelyg agresyviai neišplistų, galite nupurkšti žiedus, kol jie dar neišsiskleidė arba pašalinti nepageidaujamus daigus.

Ar Vaistinė agurklė gali būti auginama konteineriuose?

Taip, Vaistinė agurklė gali būti auginama konteineriuose, todėl ji yra universalus augalas įvairaus dydžio sodams. Pasirinkite didelį indą su gerai drenuojama žeme ir pastatykite jį saulėtoje vietoje. Vaistinės agurklės augalai gali užaugti gana dideli, todėl pasirūpinkite, kad būtų pakankamai vietos šaknims augti.

Ar yra kokių nors Vaistinė agurklė augalai kompanionai?

Vaistinė agurklė yra naudingas daugelio daržovių ir prieskoninių augalų, įskaitant pomidorus, moliūgus, braškes ir mėtų šeimos žoleles, augalas. Ji pritraukia apdulkintojus ir gali padėti atbaidyti tam tikrus kenkėjus, pavyzdžiui, pomidorų raguočius.

Ar galima naudoti Vaistinės agurklės žiedus gaminant maistą?

Taip, Vaistinės agurklės žiedai yra valgomi ir gali būti naudojami kaip spalvingas salotų, desertų ir gėrimų papuošalas. Jie yra švelnaus, saldaus skonio ir suteikia patiekalams dekoratyvumo. Tačiau prieš vartodami būtinai pašalinkite žiedo pagrindą sudarančius taurėlapius, nes jie gali būti dygliuoti.

Vaistinė agurklė augalai paprastai yra gana ištvermingi ir atsparūs kenkėjams bei ligoms, tačiau vis tiek gali susidurti su kai kuriomis įprastomis problemomis. Toliau pateikiame keletą galimų problemų, su kuriomis galite susidurti augindami Vaistinė agurklė, ir jų sprendimo būdus:

Dažniausiai pasitaikantys kenkėjai:

Amarai: Šie maži vabzdžiai gali susitelkti ant Vaistinė agurklė lapų apatinės pusės ir išsiurbti sultis iš augalo, dėl to jis iškraipomas ir sulėtėja jo augimas. Galite apniktus augalus nupurkšti stipria vandens srove, kad išnaikintumėte amarus, arba naudoti insekticidinį muilą ar neemų aliejų kaip natūralų kontrolės metodą.

Vikšrai: Kai kurios vikšrų rūšys, pavyzdžiui, kopūstinės kilpos ir pomidorų raguočiai, gali maitintis Vaistinės agurklės lapais ir juos pažeisti. Pastebėję vikšrus nuo augalų nupurtykite rankomis arba naudokite Bacillus thuringiensis (Bt) kaip biologinę kontrolę.

Šliužai ir sraigės: Šie kenkėjai gali maitintis jaunais Vaistinė agurklė daigeliais arba išgraužti skyles lapuose. Naudokite alaus gaudykles, varines užtvaras arba diatomitinę žemę, kad atbaidytumėte šliužus ir sraiges nuo augalų.

Dažniausiai pasitaikančios augalų ligos:

Miltligė: miltligė yra grybelinė liga, kuri gali pažeisti Vaistinė agurklė augalus, ypač drėgnu oru. Ji pasireiškia kaip baltas miltelių pavidalo augalas ant lapų ir gali iškraipyti lapus bei sumažinti augalų gyvybingumą. Pagerinkite oro cirkuliaciją aplink augalus, tinkamai juos išdėstydami ir venkite laistymo iš viršaus. Fungicidiniai purškalai, kurių sudėtyje yra sieros arba kalio bikarbonato, gali padėti kovoti su miltlige.

Šaknų puvinys: Dėl per didelio laistymo ar prastai drenuotos dirvos gali atsirasti šaknų puvinys, dėl kurio Vaistinė agurklė augalų šaknys gali tapti putlios ir pakeisti spalvą. Kad išvengtumėte šaknų puvinio, pasirūpinkite, kad dirva gerai drenuotųsi, ir venkite pernelyg gausaus laistymo. Šios problemos taip pat galima išvengti sodinant Vaistinė agurklė pakeltose lysvėse arba konteineriuose su gerai drenuojamu dirvožemiu.

Dažniausiai pasitaikančios problemos:

Vaistinė vaistinė gėlė: Vaistinė agurklė yra žinoma, kad per anksti išskleidžia žiedus ir subrandina sėklas, ypač esant karštam orui. Tai natūrali augalo gyvavimo ciklo dalis, tačiau dėl to gali suprastėti kulinariniam naudojimui tinkamų lapų kokybė. Norėdami pailginti lapų gamybą, dažnai skinkite lapus ir per karščius augalus gerai laistykite.

Savaiminė sėja: Vaistinės agurklės augalai gali lengvai savaime užsiauginti sėklą ir kai kuriose vietovėse gali tapti invaziniai. Kad išvengtumėte nepageidaujamo plitimo, nupurkškite žiedus, kol jie neišsiskleidė, arba pašalinkite nepageidaujamuose plotuose pasirodžiusius savaiminius daigus.

Reguliariai stebėdami savo Vaistinė agurklė augalus ir imdamiesi aktyvių priemonių bet kokioms iškilusioms problemoms spręsti, galite padėti išlaikyti juos sveikus ir produktyvius visą vegetacijos sezoną.

Patiko? Pasidalink