Suprasti rukolą: Jos kilmė ir maistinė vertė

Įdomybės

Suprasti rukolą: Jos kilmė ir maistinė vertė

Prieš pasinerdami į smulkmenas apie rukolos auginimą, panagrinėkime jos kilmę ir naudą sveikatai. Rukolos auginimo istorija siekia antikos laikus, o jos naudojimą įrodė senovės romėnai ir egiptiečiai. Nuo to laiko rukola tapo Viduržemio jūros regiono virtuvės pagrindu ir išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Rukola, moksliškai vadinama Eruca sativa, priklauso kopūstinių (Brassicaceae) šeimai, kuriai priklauso ir kitos kryžmažiedžių šeimos daržovės, pavyzdžiui, brokoliai, kopūstai ir gūžiniai kopūstai. Tai žalia lapinė daržovė, pasižyminti ryškiu pipirų skoniu, kuris įvairiems patiekalams suteikia žavų prieskonį.

Rukolos auginimo istorija

Rukolos ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur ji buvo pradėta auginti dėl unikalaus skonio ir gydomųjų savybių. Senovės romėnai rukolą laikė afrodiziaku ir naudojo ją tiek kulinariniais, tiek medicininiais tikslais. Jie tikėjo, kad vartojant rukolą gali sustiprėti lytinis potraukis ir pagerėti bendra savijauta.

Plečiantis Romos imperijai, augo ir rukolos populiarumas. Ji greitai paplito po visą Europą ir pateko į įvairių kultūrų virtuves. Italijoje rukola tapo pagrindiniu tradicinių patiekalų, tokių kaip pica ir makaronai, ingredientu. Italai pamėgo jos pipirinį skonį ir įtraukė ją į savo kulinarijos tradicijas.

Viduramžiais rukolos ir toliau buvo auginamos ir mėgstamos visoje Europoje. Renesanso laikotarpiu jos populiarumas sumenko, tačiau XVII a., kai ji vėl buvo pradėta vartoti kulinarijoje, ji vėl atgimė.

Šiandien rukola auginama įvairiose pasaulio šalyse, įskaitant Šiaurės Ameriką, Pietų Ameriką, Aziją ir Australiją. Ją galima įsigyti prekybos centruose ir ūkininkų turgeliuose, todėl ją gali įsigyti viso pasaulio gyventojai.

Rukolos nauda sveikatai

Rukolos ne tik nuostabaus skonio, bet ir naudingos sveikatai. Joje gausu vitaminų A, C ir K, taip pat folio rūgšties ir kalcio. Šios maistingosios medžiagos padeda stiprinti imuninę sistemą, stiprinti kaulus ir mažinti lėtinių ligų riziką.

Vitaminas A, kurio gausu rukoloje, būtinas geram regėjimui palaikyti, sveikai odai puoselėti ir imuninei sistemai palaikyti. Jis taip pat atlieka svarbų vaidmenį augant ir vystantis viso organizmo ląstelėms ir audiniams.

Vitaminas C, kitas stiprus antioksidantas, esantis rukoloje, padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų ir stiprina imuninę sistemą. Jis taip pat padeda gaminti kolageną, kuris labai svarbus sveikai odai, sausgyslėms, raiščiams ir kraujagyslėms.

Rukolos yra puikus vitamino K, kuris būtinas kraujo krešėjimui ir kaulų sveikatai, šaltinis. Jis padeda reguliuoti kalcio kiekį organizme ir prisideda prie stiprių kaulų formavimosi ir išlaikymo.

Be vitaminų, rukoloje gausu mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalcio, kuris labai svarbus stipriems kaulams ir dantims išlaikyti. Joje taip pat yra folio rūgšties – B grupės vitamino, kuris atlieka svarbų vaidmenį DNR sintezėje ir ląstelių dalijimesi.

Be to, rukola yra puikus maistinių skaidulų šaltinis, kurios padeda virškinti ir skatina sveiką žarnyną. Joje taip pat yra fitocheminių medžiagų, pavyzdžiui, gliukozinolatų, kurie yra susiję su galimomis priešvėžinėmis savybėmis.

Rukolose esantys antioksidantai, įskaitant beta karotiną ir liuteiną, padeda apsisaugoti nuo uždegimo ir oksidacinio streso. Šie junginiai siejami su mažesne lėtinių ligų, pavyzdžiui, širdies ligų, diabeto ir tam tikrų rūšių vėžio, rizika.

Dėl savo turtingo maistingumo ir unikalaus skonio rukola yra vertingas subalansuotos mitybos priedas. Tiek salotose, tiek sumuštiniuose, tiek virtuose patiekaluose rukola pasižymi ir skoniu, ir sveikatai naudingomis savybėmis, todėl yra universalus ir maistingas pasirinkimas.

Dirvos paruošimas rukolos sodinimui

Prieš pradedant sodinti rukolą, būtina tinkamai paruošti dirvą. Rukola gerai auga gerai drenuojamoje dirvoje, kurios pH yra 6,0-6,8. Štai keletas veiksmų, kurių reikia laikytis ruošiant dirvą:

Dirvos tipas ir pH lygis

Rukola mėgsta priemolio dirvožemį, kuriame gausu organinių medžiagų. Puikiai tinka priesmėlio arba priemolio dirvožemis, nes jis gerai drenuoja vandenį ir apsaugo nuo užliejimo, dėl kurio gali prasidėti šaknų puvinys. Ištirkite dirvožemio pH lygį naudodami dirvožemio testavimo rinkinį ir, jei reikia, pakeiskite dirvožemį, kad jis būtų optimalus rukolos augimui.

Organinės medžiagos ir kompostavimas

Į dirvožemį įterpus organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar gerai perpuvusio mėšlo, galima pagerinti dirvožemio derlingumą ir suteikti rukoloms būtinų maistinių medžiagų. Ant paruoštos dirvos paskleiskite komposto sluoksnį ir atsargiai jį įmaišykite sodo šakėmis arba kultivatoriumi. Taip užtikrinsite, kad rukolos augalai gautų sveikam augimui būtinų maistinių medžiagų.

Rukolos sodinimas: Žingsnis po žingsnio.

Dabar, kai dirva paruošta, metas sodinti rukolą! Štai žingsnis po žingsnio vadovas, kaip tai padaryti:

Kada sodinti rukolą

Rukolos yra vėsaus sezono augalai, kurie gerai auga temperatūroje. Ji gali ištverti nedideles šalnas ir net augti visą žiemą švelnaus klimato šalyse. Planuokite rukolos sodinimą atsižvelgdami į vietos klimatą ir stenkitės sėklas sėti, kai dirvos temperatūra yra apie.

Kaip sodinti rukolos sėklas

Pradėkite nuo lengvo dirvos grėbimo, kad paviršius būtų lygus. Tolygiai išbarstykite rukolos sėklas paruoštoje dirvoje, nepamiršdami, kad rukolos augalams reikia tinkamo atstumo, kad jie tinkamai augtų. Sėklas užberkite plonu, maždaug 1/4 colio gylio dirvožemio sluoksniu ir švelniai sutrypkite, kad sėklos gerai susiliestų su dirvožemiu. Pasodinę kruopščiai palaistykite plotą.

Rukolos augalų priežiūra

Kai rukolos sėklos sudygsta ir augalai išdygsta, labai svarbu juos prižiūrėti, kad gerai augtų. Pateikiame keletą patarimų, kaip laistyti, šerti ir kovoti su kenkėjais bei ligomis:

Laistymas ir maitinimas

Rukolos augalus reikia reguliariai laistyti, kad dirva būtų tolygiai drėgna. Laistykite giliai, kai tik viršutinis dirvos centimetras atrodo sausas, tačiau būkite atsargūs ir neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Kas kelias savaites tręšdami subalansuotomis trąšomis galite skatinti sveiką augimą ir gausią lapiją.

Kova su kenkėjais ir ligomis

Nors rukola yra gana atspari kenkėjams ir ligoms, ji vis tiek gali tapti kai kurių įprastų ligų auka. Tarp kenkėjų, galinčių pulti rukolą, yra amarai, blusos ir vikšrai. Naudojant ekologiškus kenkėjų kontrolės metodus, pavyzdžiui, skinant rankomis arba naudojant neemų aliejų, galima apsaugoti šiuos kenkėjus. Reguliariai apžiūrėkite augalus, ar nėra ligų požymių, pavyzdžiui, lapų dėmių ar vytimo, ir imkitės atitinkamų priemonių, kad jos neplistų.

Rukolos derliaus nuėmimas ir laikymas

Kai jūsų rukolos augalai subręs, sulauksite gausaus šviežių žalumynų derliaus. Štai ką reikia žinoti apie rukolos derliaus nuėmimą ir laikymą:

Kada ir kaip nuimti rukolos derlių?

Rukolos lapus paprastai galima skinti, kai jie pasiekia maždaug 2-3 cm ilgį. Galite skinti visą augalą arba pagal poreikį rinktis atskirus lapus. Norėdami nuimti derlių, tiesiog aštriomis žirklėmis arba sodo žirklėmis nukirpkite lapus prie pagrindo. Taip paskatinsite naują augimą ir galėsite rinkti daug kartų per visą vegetacijos sezoną.

Geriausia šviežios rukolos laikymo praktika

Kad šviežiai nuskinta rukola išliktų traški ir aromatinga, labai svarbu ją tinkamai laikyti. Pirmiausia kruopščiai nuplaukite lapus ir švelniai juos išdžiovinkite naudodami salotų suktuvą arba popierinius rankšluosčius. Laikykite rukolą sandariame plastikiniame maišelyje arba sandariame inde, išklotame popieriniu rankšluosčiu, kad sugertų drėgmės perteklių. Įdėkite indą į šaldytuvo stalčių, kuriame rukola išliks šviežia iki savaitės.

Laikydamiesi šių patarimų ir metodų, galėsite džiaugtis klestinčiu rukolos sodu ir mėgautis šios pipirinės daržovės skoniu savo patiekaluose. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis, rukolos auginimas yra naudinga patirtis, leidžianti mėgautis šviežiais ir maistingais žalumynais tiesiai iš jūsų kiemo. Sėkmingo sodinimo!

Patiko? Pasidalink