Ar kada nors jautėtės priversti laikytis sprendimo vien dėl to, kad jau investavote į jį laiko ar pinigų? Tai – „nuskendusių išlaidų“ klaidingas vertinimas! Pasinerkime į tai, kaip šis kognityvinis šališkumas veikia mūsų pasirinkimus ir kaip galime priimti geresnius sprendimus ateityje.
Supratimas apie nepaskendusių išlaidų klaidingą vertinimą
Klaidinga nuomonė apie nepaskandintas sąnaudas pasireiškia tada, kai žmonės tęsia elgesį ar veiklą remdamiesi anksčiau investuotais ištekliais (laiku, pinigais ar pastangomis), o ne dabartine nauda. Įsivaizduokite Džimį vietiniame žuvų turguje, kuris išmeta sugedusią žuvį, nors tam sugaišo daug laiko. Jis pripažįsta, kad laikydamas blogą žuvį atstumtų pirkėjus. Tačiau daugelis iš mūsų nėra tokie racionalūs. Džimis perka 64,50 dolerio kainuojantį bilietą į kiną ir, kai jo draugai vietoj jo pasirenka futbolą, suabejoja. Jis jaučiasi priverstas eiti vien todėl, kad jau išleido pinigus. Klaida klesti dėl baimės: baimės prarasti tai, ką laikome savo.
Klaidingos nuomonės pavyzdžiai iš realaus gyvenimo
Paimkime liūdnai pagarsėjusį „Concorde“ projektą – legendinį viršgarsinį keleivinį lėktuvą, kurį finansavo Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos vyriausybės. Nepaisant didėjančių nuostolių ir menkos ekonominės naudos, jos ir toliau rėmė projektą. Šis sprendimas iliustruoja nepaskendusių sąnaudų klaidingumą; jos nenorėjo atsisakyti daugiamilijoninių investicijų. Arčiau namų, pagalvokite apie savo patirtį. Galbūt pasilikote darbe, kuris jums nepatinka, nes į jį investavote daug metų, arba toliau žiūrėjote filmą, kuris jums nepatinka, tik todėl, kad nusipirkote bilietą. Šie scenarijai parodo, kaip emocinės investicijos gali aptemdyti mūsų sprendimus.
Mūsų pasirinkimo paralyžiaus psichologija
Kodėl pakliūname į nuskendusių išlaidų spąstus? Prie to prisideda trys pagrindiniai psichologiniai veiksniai: nenoras patirti nuostolių, suvokiamas išlaidumas ir noras pasiteisinti. Nenoras patirti nuostolių paaiškina mūsų neryžtingumą prarasti pinigus ar laiką, dėl kurio mes laikomės įsikibę savo pasirinkimų. Dažnai jaučiame norą iškrapštyti lėkštę, net jei ji pilna, kad tik išvengtume švaistymo. Klasikinis Halo Arkeso ir Catherine Blumer tyrimas atskleidė, kad tie, kurie už teatro bilietus mokėjo pilną kainą, aplankė daugiau spektaklių nei turintieji bilietus su nuolaida. Kodėl? Jų pasirinkimą lėmė noras nesijausti išlaidžiais, o tai rodo, kaip psichologiškai galime būti prisirišę prie savo išlaidų.
Išsilaisvinimas: Praktinės strategijos
Norėdami nugalėti klaidingą požiūrį, pirmiausia turime pripažinti, kad jis egzistuoja. Svarbus žingsnis – sutelkti dėmesį į dabartį, o ne į praeities investicijas. Pavyzdžiui, jei esate įsikibę sporto klubo abonemento, kuriuo retai naudojatės, įvertinkite šiuo metu gaunamą naudą. Ar tikrai gaunate naudos? Nustatydami negrįžtamąsias išlaidas, galite pradėti teigiamus pokyčius. Įpraskite reguliariai atlikti savęs vertinimą: paklauskite savęs, ar dabartiniai jūsų veiksmai atitinka jūsų tikslus, neatsižvelgdami į ankstesnius įsipareigojimus. Atminkite, kad niekada nevėlu pasukti geresnių pasirinkimų link.
Visi susiduriame su nepaskendusių išlaidų klaidinga nuostata, tačiau jos pripažinimas atveria kelią protingesnių sprendimų priėmimui. Sutelkdami dėmesį į dabartinę vertę, o ne į praeities investicijas, galime išsilaisvinti nuo nereikalingos naštos ir gyventi turtingesnį, visavertiškesnį gyvenimą.