Paprikų rūšys, kurias galite auginti

Įdomybės

Prieš pradėdami auginti paprikas, svarbu susipažinti su paprikų augimo pagrindais. Paprikos būna įvairių formų, dydžių, spalvų ir aštrumo laipsnių, todėl jos yra universalus bet kurio sodo priedas.

Paprikos, moksliškai vadinamos Capsicum annuum, priklauso nakvišinių (Solanaceae) šeimai. Jos kilusios iš Centrinės ir Pietų Amerikos ir auginamos jau tūkstančius metų. Šiandien jos auginamos visame pasaulyje ir yra populiarus daugelio virtuvių ingredientas.

Auginant paprikas reikia atsižvelgti į keletą veiksnių, įskaitant paprikų rūšis, kurias galite auginti, ir idealias jų auginimo sąlygas.

Paprikų rūšys, kurias galite auginti

Iš sėklų galite auginti daugybę paprikų rūšių, įskaitant saldžiąsias paprikas, aštriąsias paprikas, tokias kaip jalapenos ar habaneros, ir specialių rūšių paprikas, tokias kaip bananinės paprikos ar pimentos. Kiekviena paprikų rūšis pasižymi unikaliu skoniu ir kulinarine paskirtimi.

Pavyzdžiui, saldžiosios paprikos yra švelnios ir traškios, todėl puikiai tinka salotoms, maišytoms bulvytėms ir įdarams. Kita vertus, aštriosios paprikos, tokios kaip jalapenos ar habaneros, patiekalams suteikia ugningumo ir dažniausiai naudojamos salsoms, aštriems padažams ir aštriems marinatams gaminti. Specialios rūšys, pavyzdžiui, bananinės paprikos arba pimentos, dažnai marinuojamos arba skrudinamos ir naudojamos kaip priedai arba įvairių receptų sudedamosios dalys.

Renkantis, kokias paprikas auginti, svarbu atsižvelgti į savo skonio pomėgius, jums priimtiną aštrumo lygį ir kulinarinius patiekalus, kuriuose planuojate jas naudoti.

Idealios sąlygos paprikoms auginti

Paprikos gerai auga šilto klimato zonose, o kad gautų didžiausią derlių, joms reikia būti saulėtoje vietoje (bent šešias valandas per dieną tiesioginiuose saulės spinduliuose). Paprastai jos auginamos kaip vienmetės, tačiau regionuose, kur žiemos švelnios, jas galima auginti kaip daugiamečius augalus.

Prieš sodinant paprikas labai svarbu tinkamai paruošti dirvą. Paprikoms labiau patinka gerai drenuojama dirva, kurioje gausu organinių medžiagų. Dirvą galite papildyti kompostu arba gerai perpuvusiu mėšlu, kad pagerintumėte jos derlingumą ir drenažą.

Be dirvožemio kokybės, paprikoms taip pat patinka šiek tiek rūgštus 6,0-6,8 pH dirvožemis. Dirvožemio pH lygį galite patikrinti naudodami dirvožemio testavimo rinkinį ir, jei reikia, pakoreguoti, pridėdami kalkių, kad padidintumėte pH, arba sieros, kad jį sumažintumėte.

Laistant paprikas svarbu išlaikyti pusiausvyrą. Perlaistymas gali sukelti šaknų puvinį, o dėl nepakankamo laistymo augalai gali nuvysti ir užauginti mažesnius vaisius. Stenkitės, kad dirvožemis būtų nuolat drėgnas, bet ne permirkęs.

Be to, paprikas naudinga reguliariai tręšti visą vegetacijos sezoną. Galite naudoti subalansuotas arba specialiai daržovėms skirtas trąšas, kad gautumėte būtinų maistinių medžiagų sveikam augimui ir gausiam vaisių derliui.

Sudarydami idealias auginimo sąlygas, įskaitant tinkamą saulės šviesą, gerai drenuojamą dirvožemį, pakankamą kiekį vandens ir maistingųjų medžiagų, galite užtikrinti, kad jūsų paprikos gerai augs ir duos gausų derlių.

Pasirūpinkite reikmenimis

Prieš pradėdami auginti paprikas iš sėklų, būtina susirinkti visus reikiamus reikmenis. Taip užtikrinsite, kad turėsite viską, ko reikia, ir galėsite sklandžiai tęsti sodinimo procesą.

Tačiau pirmiausia pasinerkime į paprikų pasaulį. Paprikos, moksliškai vadinamos Capsicum annuum, yra populiari daržovė, kuri būna įvairių formų, dydžių ir spalvų. Nuo švelnių ir saldžių paprikų iki ugningų habaneros – kiekvienas skonio receptorius ras sau tinkamą papriką.

Dabar pereikime prie pirmojo proceso žingsnio – tinkamų sėklų pasirinkimo.

Tinkamų sėklų pasirinkimas

Rinkdamiesi pipirų sėklas, rinkitės šviežias, aukštos kokybės sėklas iš patikimų tiekėjų. Ieškokite veislių, kurios gerai tinka jūsų auginimo sąlygoms ir pageidaujamam skoniui. Rinkdamiesi atsižvelkite į tokius veiksnius kaip atsparumas ligoms, atsparumas karščiui ir brendimo laikas.

Yra šimtai paprikų veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis. Populiariausios yra saldžios ir traškios paprikos, švelniai aštrios jalapenos, dūminės ir kvapnios chipotle paprikos.

Dabar, kai išsirinkote sėklas, metas susirinkti sodinimui reikalingą įrangą.

Sodinimui reikalinga įranga

Surinkite toliau nurodytą įrangą, kad užtikrintumėte optimalią auginimo aplinką savo paprikų sėkloms:

Sėklų padėklus arba vazonėlius: Šie indai bus jūsų pipirų sėklų namai, kol jos bus paruoštos persodinti į sodą. Pasirinkite indus su geru drenažu, kad neužsiterštų vandeniu.

Sėklų pradžiamokslis arba nederlingas vazonų mišinys: Šis specialus mišinys užtikrina tinkamą maistinių medžiagų ir drėgmės balansą jauniems pipirų augalams. Venkite naudoti įprastą sodo žemę, nes joje gali būti kenkėjų arba ligų.

Plastikiniai dangteliai arba drėgmės gaubtai: Šie dangteliai sukuria mini šiltnamio efektą, sulaiko drėgmę ir šilumą, taip skatindami sėklų dygimą. Jie taip pat padeda palaikyti pastovią temperatūrą ir drėgmę.

Auginimo lempos arba saulėtas langas: Pipirų sėkloms reikia daug šviesos, kad išaugtų sveiki daigai. Jei neturite galimybės naudotis saulėtu langu, apsvarstykite galimybę investuoti į specialiai sodininkystei patalpose skirtas auginimo lempas.

laistytuvą arba purkštuvą: Pipirų sėklos yra jautrios, todėl jas reikia laistyti švelniai. Laistyklė su smulkiomis rožėmis arba purkštukas padės lengvai apipurkšti vandeniu netrikdant sėklų.

Dabar, kai surinkote visus reikiamus reikmenis, esate gerai pasirengę leistis į paprikų auginimo kelionę. Kitas žingsnis – pasodinti sėklas ir pasirūpinti, kad jos gerai augtų. Bet apie tai – kitą kartą…

Sėklų sodinimas patalpoje

Pradėję auginti pipirų sėklas patalpoje, galėsite pradėti auginti jas dar prieš prasidedant auginimo sezonui lauke. Norėdami sėkmingai užauginti sėklas, atlikite šiuos veiksmus:

Sėklų paruošimas sodinimui

Prieš sėjant pipirų sėklas, svarbu jas paruošti sodinimui. Pamirkykite sėklas vandenyje 24 valandas, kad suminkštėtų išorinis apvalkalas ir būtų skatinamas dygimas. Apsvarstykite galimybę naudoti sėklų pradėjimo hormoną, kad dar labiau padidintumėte daigumą.

Sėklų sodinimas

Užpildykite sėklų lovelius ar vazonėlius sėklų pradžiamokslio mišiniu ir užtikrinkite gerą drenažą. Sėklas pasėkite ¼ – ½ cm gylyje, atsargiai užberdami žemėmis. Dirvos paviršių apipurkškite vandeniu, kad būtų pakankamai drėgmės dygimui.

Daigų priežiūra

Padėklus arba vazonėlius pastatykite šiltoje vietoje, kur temperatūra. Sveikam augimui skatinti naudokite netiesioginę šviesą arba dirbtinį apšvietimą. Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, bet neperlaistykite, nes tai gali sukelti grybelines ligas. Kai daigai išaugs, nuimkite plastikinius dangtelius arba kupolus, kad pagerėtų oro cirkuliacija.

Paprikų persodinimas į lauką

Kai paprikų daigai išleis stiprias šaknis ir praeis šalnų pavojus, metas persodinti juos į lauką. Kad persodinimas būtų sėkmingas, laikykitės šių rekomendacijų:

Kada ir kaip persodinti paprikas

Persodinkite paprikų daigus, kai jie išleidžia pirmuosius tikruosius lapelius, paprastai praėjus maždaug 6-8 savaitėms po pasodinimo. Pasirinkite debesuotą dieną arba persodinkite vėlyvą popietę, kad augalai nepatirtų streso. Iškaskite šiek tiek didesnę duobę nei šaknų gniužulas ir atsargiai įdėkite daigą, kad jis būtų tokiame pačiame gylyje kaip ir inde.

Tinkamos vietos parinkimas sode

Pasirinkite saulėtą vietą sode paprikų augalams. Įsitikinkite, kad dirva gerai drenuojama ir papildyta kompostu arba organinėmis medžiagomis. Persodintus daigus išdėstykite pagal rekomenduojamą atstumą tarp konkrečios auginamos pipirų veislės.

Pipirų augalų priežiūra

Sėkmingai auginant sveikus pipirų augalus, reikia tinkamai prižiūrėti ir rūpintis jais visą vegetacijos sezoną. Atkreipkite dėmesį į toliau nurodytus aspektus, kad jūsų augalai gerai augtų:

Laistykite ir tręškite augalus

Pipirų augalams reikia nuolatinės drėgmės, kad jie užaugintų aukštos kokybės vaisius. Laistykite gausiai ir tolygiai, venkite tiek nepakankamo, tiek perteklinio laistymo. Kas 3-4 savaites tręškite subalansuotomis trąšomis, laikydamiesi gamintojo nurodymų. Apsvarstykite galimybę papildyti jas kalciu, kad išvengtumėte žiedų galų puvinio.

Kova su kenkėjais ir ligomis

Reguliariai stebėkite, ar paprikų augalai neturi kenkėjų ar ligų požymių, pavyzdžiui, amarų, vikšrų ar grybinių infekcijų. Taikykite ekologiškus kenkėjų kontrolės metodus, pavyzdžiui, vabzdžius rinkite rankomis arba naudokite insekticidinį muilą. Kasmet keiskite paprikų augalus, kad sumažintumėte ligų kaupimosi dirvožemyje riziką.

Laikydamiesi šio žingsnis po žingsnio vadovo, sėkmingai auginsite paprikas iš sėklų. Mėgaukitės šiuo procesu ir ragaukite gardžias paprikas, kurias užauginote savo sode!

Patiko? Pasidalink