Mėtos pasižymi gaiviu ir šiek tiek saldžiu skoniu

Įdomybės

Prieš pradedant gilintis į mėtų auginimo patalpose ypatumus, svarbu susipažinti su skirtingomis mėtų veislėmis ir idealiomis sąlygomis joms augti patalpose. Pradėkime nuo įvairių mėtų rūšių, kurias galite rinktis.

Įvairios mėtų veislės

Mėtos būna įvairių skonių, kurių kiekviena pasižymi savitomis savybėmis. Kai kurios populiarios veislės yra mėtos, pipirmėtės, šokoladinės mėtos ir ananasinės mėtos. Kiekviena veislė pasižymi savitu skoniu ir aromatu, todėl būtinai pasirinkite tokią veislę, kuri atitinka jūsų asmeninius pageidavimus ir kulinarinius poreikius.

Mėtos pasižymi gaiviu ir šiek tiek saldžiu skoniu, todėl jos yra populiarus arbatos ir kokteilių pasirinkimas. Kita vertus, pipirmėčių skonis yra stipresnis ir labiau panašus į mentolio, todėl jos puikiai tinka desertams ir pikantiškiems patiekalams gardinti. Šokoladinės mėtos, kaip rodo pavadinimas, yra subtilaus šokolado skonio, todėl puikiai dera su desertais ir karštais gėrimais. Galiausiai, ananasų mėtos suteikia tropinį atspalvį, nes yra vaisinio ir mėtų skonio, puikiai tinka vaisių salotoms ir gėrimams pagardinti.

Idealios patalpų sąlygos mėtų augimui

Norint sėkmingai auginti kambarinį mėtų augalą, labai svarbu sukurti jam tinkamą aplinką. Mėtos gerai auga šviesioje, netiesioginėje šviesoje ir mėgsta 18-21°C temperatūrą. Taip pat reikia gerai drenuotos dirvos ir pakankamos drėgmės. Sudarius šias pagrindines sąlygas, mėtų augalas turės tvirtą pagrindą augti.

Kalbant apie apšvietimą, idealu mėtų augalą statyti prie pietų pusės lango, nes jis gaus pakankamai saulės šviesos, bet nebus veikiamas tiesioginių spindulių. Jei neturite galimybės prieiti prie saulėto lango, taip pat galite naudoti dirbtines auginimo lempas, kad užtikrintumėte mėtų augalui reikiamą šviesą.

Kalbant apie dirvožemį, mėtos mėgsta gerai drenuojamą mišinį, kuris sulaiko drėgmę ir neužsiteršia. Tinkamą dirvožemio mišinį galite sukurti derindami vazoninę žemę su perlitu arba vermikulitu, kad pagerintumėte drenažą. Be to, pridėjus organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar kokosų pluošto, padės išlaikyti drėgmę ir suteiks mėtų augalui būtinų maistinių medžiagų.

Mėtų augalams taip pat naudingas didesnis drėgmės lygis, kurį galima pasiekti šalia augalo pastačius padėklą su vandeniu arba naudojant oro drėkintuvą. Drėgmę aplink augalą taip pat galima padidinti ir purškiant lapus vandeniu, naudojant augalų purkštuvą.

Reikalingi įrankiai kambarinėms mėtoms sodinti

Prieš pradėdami darbą, susirinkite būtinus įrankius kambarinei mėtai sodinti ir prižiūrėti. Reikės tinkamo indo su drenažo angomis, aukštos kokybės dirvožemio, laistytuvo arba purkštuvo ir genėjimo žirklių. Be to, po ranka turėkite augalų purkštuvą, kuris padės palaikyti drėgmės lygį aplink mėtų augalą.

Rinkdamiesi indą mėtų augalui, rinkitės bent 6 colių gylio indą, kad šaknys galėtų augti. Įsitikinkite, kad indas turi drenažo angas, kad neužsikimštų vandeniu, nes per drėgnoje dirvoje mėtų augalai gali pradėti pūti.

Kai kalbama apie žemę, investuokite į aukštos kokybės mišinį, specialiai sukurtą kambariniams augalams, kad mėtų augalas gautų reikiamų maistinių medžiagų ir drenažo. Venkite naudoti sodo žemę, nes joje gali būti kenkėjų ir ligų, galinčių pakenkti kambariniam augalui.

Mėtų augalui laistyti pravers laistytuvas arba purkštuvas. Mėtų augalams patinka, kad jie būtų tolygiai drėgni, todėl laistykite, kai tik viršutinis dirvos centimetras bus sausas. Būkite atsargūs, kad neperlaistytumėte, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Genėjimo žirklės bus naudingos mėtų augalui genėti ir formuoti, kad jis išliktų kompaktiškas ir vešlus.

Turėdami šiuos įrankius, esate gerai pasirengę pradėti kambarinių mėtų sodinimo kelionę. Nepamirškite pasirinkti tinkamą veislę, sudaryti idealias auginimo sąlygas ir pasirūpinti reikiamais įrankiais, kad patirtis būtų sėkminga ir naudinga.

Patalpų erdvės paruošimas mėtų sodinimui

Dabar, kai jau gerai suprantate pagrindinius dalykus, metas paruošti patalpą mėtų sodinimui. Atkreipę dėmesį į toliau nurodytus veiksnius, užtikrinsite optimalų kambarinio mėtos augalo augimą ir ilgaamžiškumą.

Tinkamos vietos parinkimas

Labai svarbu parinkti tinkamą vietą mėtos augalui. Geriausia, kad per dieną jis gautų bent šešias valandas netiesioginių saulės spindulių. Mėtų augalą statykite prie lango, kad jis gautų natūralios šviesos ir nebūtų veikiamas tiesioginių saulės spindulių, kurie gali nudeginti lapus.

Tinkamo apšvietimo įrengimas

Jei jūsų pasirinktoje vietoje nėra pakankamai natūralios šviesos, galite ją papildyti dirbtiniu apšvietimu. LED auginimo lempos yra puikus pasirinkimas mėtų sodinimui patalpoje, nes jos skleidžia visą fotosintezei reikalingą šviesos spektrą. Šviestuvus pastatykite maždaug 6-12 cm virš augalo, kad imituotumėte saulės šviesą ir skatintumėte sveiką augimą.

Tinkamo vėdinimo užtikrinimas

Mėtų augalai gerai auga gerai vėdinamose patalpose. Gera oro cirkuliacija padeda išvengti ligų ir užtikrina, kad augalo lapai išliktų sausi. Prie mėtos augalo pastatykite nedidelį ventiliatorių, kad skatintumėte oro srautą, arba periodiškai atidarykite langus, kad į vidų patektų šviežio oro.

Mėtų sodinimo patalpoje žingsniai

Dabar, kai jūsų patalpa paruošta, pasinerkime į mėtų sodinimo kambaryje procesą žingsnis po žingsnio. Nesvarbu, ar pradedate auginti iš sėklų, ar iš daigų, atlikite šiuos veiksmus, kad užtikrintumėte sėkmingą augimą ir įsitvirtinimą.

Mėtų daigų atranka

Jei pradedate sodinti iš daigų, rinkitės sveikus daigus su ryškiai žaliais lapais ir stipriais stiebais. Venkite daigų, kurių spalva pakitusi arba kurie turi vytimo požymių, nes jie gali turėti sveikatos problemų.

Mėtų daigų sodinimas

Pasodinkite mėtų daigus į gerai drenuojamą žemę tinkamame inde. Pripildykite maždaug tris ketvirtadalius indo žemėmis ir viduryje iškaskite nedidelę duobutę. Atsargiai išimkite daigą iš darželio vazonėlio ir įdėkite jį į duobutę, užtikrindami, kad dirvožemio lygis būtų vienodas. Lengvai patręškite dirvą aplink stiebą, kad sodinukas laikytųsi.

Kambarinio mėtų augalo laistymas

Mėtų augalai mėgsta nuolat drėgną dirvožemį, tačiau gali būti jautrūs perlaistymui. Mėtų augalą laistykite, kai palietus viršutinį dirvožemio centimetrą pajusite, kad jis sausas. Naudodami laistytuvą arba purkštuvą gerai sudrėkinkite dirvą, kad vanduo pasiektų šaknis. Venkite palaistyti lapus, nes tai gali paskatinti grybelines ligas.

Kambarinių mėtų augalų priežiūra

Kai mėtų augalas jau auga, jo ilgaamžiškumui ir tolesniam augimui labai svarbi tinkama priežiūra. Reguliarus genėjimas, kenkėjų naikinimas ir persodinimas yra svarbiausi veiksmai, kad kambarinis mėtos augalas būtų sveikas ir produktyvus.

Reguliaraus genėjimo būdai

Mėta yra energinga augalė, todėl, jei jos neareštuosite, ji greitai gali tapti nevaldoma. Reguliariai apkarpykite augalą, kad jis augtų vešlesnis ir netaptų kumpuotas. Nukirpdami stiebų galus, paskatinsite šoninį šakojimąsi, todėl augalas bus pilnesnis ir kompaktiškesnis.

Kova su įprastais mėtų kenkėjais

Nepaisant stipraus aromato, mėtos nėra apsaugotos nuo kenkėjų. Dažniausi kenkėjai, galintys pažeisti kambarinius mėtų augalus, yra amarai, voratinklinės erkės ir baltasparniai. Reguliariai stebėkite, ar augalas neturi užkrėtimo požymių, pavyzdžiui, pageltusių ar susisukusių lapų. Aptikę kenkėjų, nedelsdami imkitės veiksmų, naudodami natūralias priemones arba ekologiškus insekticidus, kad apsaugotumėte mėtų augalą.

Mėtų augalo persodinimas

Kada nors mėtų augalas gali išaugti iš dabartinio indo. Kai taip atsitinka, svarbu jį persodinti į didesnį indą, kad būtų pakankamai vietos šaknims. Pasirinkite maždaug 2 cm didesnio skersmens vazoną nei dabartinis ir naudokite šviežią žemę. Atsargiai išimkite augalą iš senojo indo, išlaikydami nepažeistą šaknų gniužulą, ir įdėkite jį į naująjį vazoną. Užpildykite tarpus papildomu dirvožemiu ir kruopščiai palaistykite.

Laikydamiesi šių patarimų ir gudrybių, galite sėkmingai auginti mėtas patalpoje ir ištisus metus džiaugtis šviežiais, kvapniais lapais. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis, mėtų auginimas patalpoje yra naudinga patirtis, teikianti ir kulinarinį pasitenkinimą, ir gamtos grožį jūsų namuose.

Patiko? Pasidalink