Kvapusis bazilikas (Basil) augalo priežiūra

Augalai

Baziliko augalo priežiūra apima keletą pagrindinių veiksmų, užtikrinančių jo sveikatą ir gyvybingumą. Pateikiame vadovą, kaip prižiūrėti baziliko augalą:

Šviesa: Baziliko augalams reikia daug saulės šviesos, kad jie gerai augtų. Baziliką statykite tokioje vietoje, kad jis gautų bent 6-8 valandas saulės šviesos per dieną. Jei bazilikus auginate patalpoje, idealiai tinka saulėta palangė.

Laistymas: Bazilikai mėgsta nuolat drėgną dirvožemį. Laistykite augalą, kai viršutinis dirvos centimetras bus sausas. Venkite perlaistyti, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Pasirūpinkite, kad vazone būtų geras drenažas, kad neužsiterštų.

Dirva: Bazilikai geriausiai auga gerai drenuojamoje, derlingoje dirvoje. Naudokite aukštos kokybės vazonų mišinį arba susikurkite savo, sumaišydami lygias dalis vazonų žemės, komposto ir perlito arba smėlio, kad pagerėtų drenažas.

Temperatūra: Bazilikai jautrūs žemai temperatūrai ir gerai auga šiltoje aplinkoje. Optimaliam augimui palaikykite (18-29 °C) temperatūrą. Venkite bazilikų augalus statyti skersvėjyje ar pernelyg šaltose patalpose.

Genėjimas: Reguliariai genėkite bazilikus, kad jie augtų vešliau ir netaptų ankšti. Kad paskatintumėte šakojimąsi, nukirpkite stiebų galus, esančius tiesiai virš lapų. Taip pat galite skinti lapus kulinariniam naudojimui – tai padeda skatinti naują augimą.

Tręšimas: Bazilikus naudinga retkarčiais tręšti, kad jie augtų sveiki. Auginimo sezono metu (nuo pavasario iki rudens) kas 2-4 savaites naudokite subalansuotas, vandenyje tirpias trąšas, praskiestas iki pusės koncentracijos. Venkite pertręšti, nes dėl to gali sumažėti lapija ir sumažėti skonis.

Kenkėjai ir ligos: Saugokite bazilikus nuo įprastų kenkėjų, tokių kaip amarai, baltasparniai ir voratinklinės erkės. Pastebėję kenkėjų, švelniai nuplaukite juos vandens srove arba apdorokite insekticidiniu muilu. Grybinių ligų išvengsite laistydami prie augalo pagrindo ir nelaistydami iš viršaus.

Derliaus nuėmimas: Reguliariai skinkite bazilikų lapus, kad skatintumėte naują augimą ir palaikytumėte augalo gyvybingumą. Prireikus nuskabykite atskirus lapus arba nupjaukite ištisus stiebus. Derliaus nuėmimas taip pat apsaugo augalą nuo žydėjimo, dėl kurio lapai gali tapti kartūs.

Auginimas kartu su kitais augalais: Bazilikas gali būti naudingas sodinamas kartu su tam tikrais augalais, pavyzdžiui, pomidorais, paprikomis ir raudonėliais. Šie augalai gali padėti atbaidyti kenkėjus ir pagerinti bendrą baziliko augalo sveikatą.

Laikydamiesi šių priežiūros patarimų užtikrinsite, kad jūsų baziliko augalas išliktų sveikas ir produktyvus, o jo lapai būtų švieži ir aromatingi, tinkami naudoti kulinarijoje.

Bazilikas (Ocimum basilicum) yra universalus augalas, turintis daugybę skirtingų veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliu skoniu, aromatu ir išvaizda. Štai keletas populiariausių bazilikų rūšių:

Saldieji bazilikai: Tai labiausiai paplitusi bazilikų rūšis, pasižyminti saldžiu ir šiek tiek pipiriniu skoniu. Tai veislė, paprastai naudojama itališkoje virtuvėje, ypač tokiuose patiekaluose kaip Caprese salotos ir pesto.

Genovese Basil: Genovezos bazilikai vertinami dėl intensyvaus skonio ir didelių, blizgančių lapų. Tai tradicinis bazilikas, naudojamas klasikiniam itališkam pesto gaminti.

Tailando bazilikai: Tailando bazilikai pasižymi išskirtiniu anyžių ir saldymedžio aromatu. Jis dažnai naudojamas Tailando, Vietnamo ir kitų Pietryčių Azijos šalių virtuvėse. Tajų baziliko stiebai ir žiedai violetiniai, o lapai mažesni ir siauresni nei saldžiojo baziliko.

Citrininis bazilikas: Citrininis bazilikas, kaip rodo pavadinimas, pasižymi citrusiniu aromatu ir skoniu, primenančiu citriną. Jis dažnai naudojamas salotoms, jūros gėrybių patiekalams ir desertams pagardinti.

Purpurinis bazilikas: Violetinis bazilikas: Violetinis bazilikas turi ryškius tamsiai violetinius lapus ir švelnesnį skonį, palyginti su saldžiuoju baziliku. Jis suteikia patiekalams spalvingumo ir dažnai naudojamas salotoms, garnyrams ir dekoratyvinėms kompozicijoms.

Cinamoninis bazilikas: Ši bazilikų rūšis pasižymi aštriu aromatu ir skoniu, primenančiu cinamoną, gvazdikėlius ir anyžius. Jis paprastai naudojamas aštriems Azijos patiekalams, kariui ir vaisių salotoms.

Šventasis bazilikas (Tulsi): Šventasis bazilikas, dar vadinamas šventuoju baziliku arba tulsi, hinduizmo kultūroje gerbiamas dėl savo gydomųjų savybių. Jis yra aštraus, gvazdikėlių skonio ir dažnai naudojamas arbatoms, vaistažolių preparatams ir religinėms ceremonijoms.

Afrikos mėlynasis bazilikas: Šios bazilikų veislės stiebai ir žiedai yra ryškiai violetinės spalvos, o žali lapai turi violetinį atspalvį. Palyginti su kitomis bazilikų veislėmis, ji yra saldaus kvapo ir švelnesnio skonio. Afrikinis mėlynasis bazilikas dažnai auginamas kaip dekoratyvinis augalas, tačiau gali būti naudojamas ir kulinarijoje.

Graikiškas bazilikas: Panašus į saldųjį baziliką, bet mažesniais lapais ir kompaktiškesniu augimu, graikiškasis bazilikas dažnai naudojamas graikų ir Viduržemio jūros regiono virtuvėje, ypač salotoms, padažams ir mėsos patiekalams.

Tai tik keli pavyzdžiai iš daugybės bazilikų rūšių. Kiekviena veislė pasižymi unikaliomis savybėmis, todėl bazilikas yra universalus ir įdomus augalas, kurį galima auginti ir gaminti maistą.

Baziliko genėjimas yra svarbi augalo priežiūros dalis, nes jis skatina vešlų augimą, neleidžia augalui tapti ankštam ir skatina auginti aromatingesnius lapus. Štai kaip tinkamai genėti bazilikus:

Nupjaukite viršūnėles: Kai baziliko augalas turi keletą lapų, galite pradėti genėti nukarpydami stiebų viršūnes. Pirštais arba aštriomis švariomis žirklėmis nukirpkite stiebus tiesiai virš lapų. Tai skatina šakojimąsi ir skatina naują augimą.

Reguliari priežiūra: Augant bazilikui, reguliariai tikrinkite, ar jo stiebai neišsiplėtę ir nevirsta kojomis. Nukirpkite tokius stiebus iškart virš lapų, kad paskatintumėte augalą sutelkti energiją į kompaktiškesnį augimą.

Lapų derliaus nuėmimas: Baziliko lapų rinkimas kulinariniam naudojimui taip pat yra viena iš genėjimo formų. Nuimdami derlių, pagal poreikį nukarpykite atskirus lapus arba ištisus stiebus. Taip ne tik gausite šviežių bazilikų maistui gaminti, bet ir neleisite augalui žydėti, nes dėl to lapai gali tapti kartūs.

Pašalinkite žiedų pumpurus: Jei bazilikas pradeda leisti žiedpumpurius, ypač jam bręstant, svarbu juos nedelsiant pašalinti. Žydėjimas reiškia augalo augimo fazės pabaigą ir dėl to gali sumažėti lapų gamyba ir skonis. Nuskinkite žiedinius pumpurus, kai tik juos pamatysite, kad paskatintumėte augalą sutelkti dėmesį į lapų auginimą.

Reguliarus priežiūros grafikas: Baziliką reguliariai genėkite visą vegetacijos sezoną, paprastai kas 1-2 savaites. Tai padeda palaikyti jo formą, neleidžia jam tapti per daug kojų ir skatina nuolatinį augimą bei lapų augimą.

Venkite per didelio genėjimo: Svarbu reguliariai genėti bazilikus, tačiau venkite per didelio genėjimo, nes tai gali sukelti augalui stresą ir sumažinti jo bendrą gyvybingumą. Stenkitės pašalinti ne daugiau kaip trečdalį viso augalo augimo.

Laikydamiesi šių genėjimo būdų, galite padėti bazilikui išlikti sveikam, vešliam ir produktyviam, kad visą auginimo sezoną turėtumėte daug šviežių lapų kulinariniam naudojimui.

Bazilikų dauginimas yra paprastas ir naudingas procesas, leidžiantis sukurti naujus augalus iš auginių arba sėklų. Pateikiame du įprastus bazilikų dauginimo būdus:

Dauginimas iš stiebo auginių:

Pasirinkite sveiką baziliko augalą su keliais lapų rinkiniais.

Švariomis, aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis nukirpkite (10-15 cm) stiebą nuo motininio augalo, iškart po mazgu (ten, kur lapas jungiasi su stiebu).

Nuo pjūvio pašalinkite apatinius lapus, palikdami tik kelis lapus viršūnėje.

Nupjautą stiebo galą pamerkite į šaknų hormono miltelius, kad paskatintumėte šaknų vystymąsi (šis veiksmas neprivalomas, bet gali pagreitinti įsišaknijimo procesą).

Nedidelį vazonėlį pripildykite gerai drenuojamu vazonų mišiniu arba perlito ir vermikulito mišiniu.

Pieštuku arba pirštu padarykite žemėje duobutę ir įdėkite augalą, užkasdami mazgą toje vietoje, kur padarėte pjūvį.

Kruopščiai palaistykite žemę ir pastatykite vazoną šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai.

Dirva turi būti nuolat drėgna, bet nepermirkęs.

Per kelias savaites augalas turėtų išleisti šaknis. Galite švelniai patraukti pjūvį, kad patikrintumėte, ar jis priešinasi, o tai rodo, kad šaknys auga.

Kai šaknys išaugs, baziliko pjūvį galite persodinti į didesnį indą ar lysvę.

Dauginimas iš sėklų:

Pradėkite nuo indo su drenažo angomis. Užpildykite jį žemėmis arba sėklų mišiniu.

Sudrėkinkite žemę vandeniu, kol ji bus tolygiai drėgna, bet nepermirkus.

Tolygiai pabarstykite bazilikų sėklas ant dirvos paviršiaus, tada lengvai įspauskite jas į dirvą.

Sėklas lengvai uždenkite plonu dirvožemio sluoksniu.

Pastatykite indą šiltoje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai.

Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę švelniai laistydami, kai tik viršutinis dirvos centimetras pasidaro sausas.

Baziliko sėklos paprastai sudygsta per 5-10 dienų, priklausomai nuo sąlygų.

Kai daigai užaugins kelis tikruosius lapelius ir bus pakankamai dideli, galite juos persodinti į didesnius indus arba sodo lysves, išdėstydami maždaug (15-30 cm) atstumais.

Nepriklausomai nuo pasirinkto būdo, bazilikai gerai auga šiltoje, saulėtoje vietoje, gerai drenuojamoje dirvoje. Tinkamai prižiūrimi ir prižiūrimi, jūsų padauginti bazilikai užaugs sveikais ir derlingais prieskoniniais augalais, tinkamais naudoti kulinarijoje.

Baziliko augalai, kaip ir visi kiti augalai, gali būti jautrūs įvairiems kenkėjams ir ligoms. Čia pateikiami kai kurie dažniausiai pasitaikantys bazilikų kenkėjai, ligos ir problemos, taip pat patarimai, kaip jų išvengti ir su jomis kovoti:

Įprasti kenkėjai:

Amarai: Šie maži, minkštakūniai vabzdžiai gali susitelkti baziliko lapų apačioje ir siurbti sultis iš augalo, todėl lapai susisuka, sudžiūsta arba išsikraipo. Stipria vandens srove išstumkite amarus iš augalo arba panaudokite insekticidinį muilą ar neemo aliejų, kad išnaikintumėte stiprų užkrėtimą.

Baltasparniai: Baltasparniai yra smulkūs, į kandis panašūs vabzdžiai, kurie maitinasi baziliko lapų apačioje, todėl jie gelsta ir vysta. Jos taip pat išskiria medaus rasą, dėl kurios gali atsirasti suodinas pelėsis. Kovai su baltasparniais naudokite insekticidinį muilą, neemo aliejų arba geltonas lipnias gaudykles.

Voratinklinės erkės: Šie maži kenkėjai maitinasi baziliko lapų sultimis, todėl ant augalo susidaro dėmės, pagelsta ir atsiranda tinklelių. Voratinklinės erkės gerai auga sausoje aplinkoje, todėl reguliariai purškiant augalą ir naudojant insekticidinį muilą arba neemo aliejų galima kovoti su užkrėtimu.

Šliužai ir sraigės: Šie moliuskai minta bazilikų lapais, palikdami netaisyklingas skylutes ir pažeidimus. Šliužus ir sraiges nuo augalo rinkite rankomis vakare arba anksti ryte, kai jie yra aktyviausi, o kad atbaidytumėte šliužus ir sraiges, aplink augalo pagrindą sukurkite barjerus, naudodami vario juostą arba diatomitinę žemę.

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

Ši grybelinė liga pasireiškia geltonomis ar rudomis dėmėmis ant baziliko lapų, dažnai kartu su neaiškiomis pilkomis ar violetinėmis ataugomis apatinėje lapų pusėje. Gerinkite oro cirkuliaciją aplink augalą, venkite laistymo iš viršaus, pašalinkite ir sunaikinkite užkrėstą augalinę medžiagą, kad išvengtumėte pūkinės miltligės plitimo.

Fuzariozinis vytimas: Fuzariozė – tai per dirvožemį plintanti grybelinė liga, dėl kurios bazilikai vysta, gelsta ir sulėtėja jų augimas. Kad išvengtumėte Fusarium vytulio, sodinkite atsparias bazilikų veisles, taikykite sėjomainą ir neperlaistykite.

Šaknų puvinys: Šaknų puvinį sukelia perteklinis laistymas arba prastai drenuojama dirva, todėl bazilikų šaknys supūva, o augalas nuvysta ir pagelsta. Kad išvengtumėte šaknų puvinio, leiskite dirvožemiui išdžiūti tarp laistymų, pagerinkite dirvožemio drenažą ir venkite sodinti bazilikus užlietose vietose.

Dažniausiai pasitaikančios problemos:

Vargšas augimas: Dažnai dėl nepakankamo apšvietimo arba per didelio perpildymo atsiranda ilgų, retų stiebų ir mažų lapų. Bazilikams skirkite ne mažiau kaip 6-8 valandas saulės šviesos per dieną ir tinkamai išdėstykite juos, kad augalai augtų kompaktiškai ir vešliai.

Sraigės: Bazilikų augalai per anksti pradeda žydėti ir subrandina sėklas, paprastai dėl aukštos temperatūros arba streso. Nupjaukite žiedų pumpurus, kai tik jie pasirodo, kad išvengtumėte sprogimo ir prailgintumėte bazilikų lapų derlių.

Lapų dėmėtligė: Lapų dėmėtligės, pavyzdžiui, bakterinė lapų dėmėtligė ir Septoria lapų dėmėtligė, sukelia tamsius bazilikų lapų pažeidimus arba dėmeles, dėl kurių lapai pagelsta ir nuvysta. Kad išvengtumėte lapų dėmėtligių, pagerinkite oro cirkuliaciją, venkite laistymo iš viršaus, pašalinkite ir sunaikinkite užkrėstą augalinę medžiagą.

Būdami budrūs ir imdamiesi prevencinių priemonių, galite išlaikyti bazilikus sveikus ir produktyvius, sumažinti kenkėjų, ligų ir įprastų problemų riziką. Reguliariai apžiūrėkite augalus, ieškodami problemų požymių, ir nedelsdami spręskite bet kokias problemas, kad užtikrintumėte gausų šviežių bazilikų lapų derlių.

Kaip dažnai turėčiau laistyti baziliką?

Bazilikai mėgsta nuolat drėgną dirvą. Laistykite juos, kai tik palietus viršutinį dirvožemio centimetrą pajuntamas sausumas, bet neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Geriau laistyti gausiai ir rečiau, nei gausiai, bet dažnai.

Kiek saulės šviesos reikia bazilikams?

Bazilikai gerai auga pilnoje saulės šviesoje, jiems reikia bent 6-8 valandų saulės šviesos per dieną. Jei bazilikus auginate patalpoje, statykite juos prie į pietus orientuoto lango, kad gautų pakankamai saulės šviesos.

Kada turėčiau skinti bazilikų lapus?

Baziliko lapus galite pradėti skinti, kai augalas užaugina kelis tikruosius lapus. Pagal poreikį nuskabykite arba nupjaukite atskirus lapus ar ištisus stiebus. Reguliarus derliaus nuėmimas skatina krūminį augimą ir neleidžia augalui per anksti pražysti.

Kaip užkirsti kelią baziliko augalo žydėjimui?

Kad bazilikai nežydėtų per anksti, reguliariai nukarpykite žiedinius pumpurus, kai tik jie pasirodo. Žydėjimas reiškia augalo augimo fazės pabaigą ir dėl to gali sumažėti lapų gamyba ir skonis. Gerai nuimant derlių augalas taip pat padeda išvengti žydėjimo.

Ar galiu bazilikus auginti patalpoje?

Taip, bazilikus galima auginti patalpoje, vazonuose ar konteineriuose, jei jie gauna pakankamai saulės šviesos. Kambarinius bazilikus statykite prie saulėto lango ir reguliariai juos kaitaliokite, kad augalai augtų tolygiai. Taip pat gali tekti papildomai naudoti dirbtinį apšvietimą, ypač žiemos mėnesiais.

Kaip geriausia laikyti šviežius bazilikų lapus?

Šviežius bazilikų lapelius šaldytuve galima laikyti iki savaitės. Kad jie ilgiau išliktų švieži, nupjaukite stiebelius ir bazilikus įdėkite į stiklainį ar stiklinę su vandeniu, panašiai kaip gėlių puokštę. Lapus laisvai uždenkite plastikiniu maišeliu ir kas porą dienų keiskite vandenį.

Kaip dauginti bazilikus?

Bazilikus galima dauginti stiebo auginiais arba sėklomis. Norėdami dauginti stiebo auginiais, tiesiog nupjaukite 4-6 cm ilgio sveiko baziliko augalo stiebą, pašalinkite apatinius lapus ir įdėkite auginį į vazoną su drėgna žeme. Palaikykite nuolat drėgną dirvožemį, kol išaugs šaknys. Bazilikų sėklas galima sėti tiesiai į dirvą arba pradėti auginti kambaryje sėklų loveliuose.

Kokie augalai papildo bazilikus?

Bazilikai gerai auga kartu su pomidorais, paprikomis, raudonėliais, petražolėmis ir medetkomis. Šie augalai gali padėti atbaidyti kenkėjus ir pagerinti bendrą bazilikų sveikatą bei skonį.

Kokios yra skirtingos bazilikų rūšys?

Yra daug bazilikų veislių, įskaitant saldžiuosius bazilikus, Genovezos bazilikus, tailandietiškus bazilikus, citrininius bazilikus, purpurinius bazilikus, cinamoninius bazilikus, šventuosius bazilikus (tulsi) ir kt. Kiekviena veislė pasižymi unikaliu skoniu, aromatu ir išvaizda, todėl bazilikas yra universalus prieskoninis augalas maistui gaminti ir sodininkystei.

Patiko? Pasidalink