Kopūstai yra universali daržovė

Įdomybės

Jei pradedate auginti kopūstus, svarbu susipažinti su įvairiomis jų veislėmis. Kopūstai būna įvairių formų ir dydžių, įskaitant žaliuosius, raudonuosius ir Savojos kopūstus. Kiekviena veislė pasižymi unikaliu skoniu ir tekstūra, todėl būtinai pasirinkite tokią, kuri atitinka jūsų skonį.

Išsirinkus pageidaujamą veislę, laikas pagalvoti apie idealias klimato ir dirvožemio sąlygas kopūstams auginti. Kopūstai gerai auga vėsiu oru ir mėgsta gerai drenuojamą dirvožemį, kuriame gausu organinių medžiagų. Pasirūpinkite, kad kopūstai kasdien gautų ne mažiau kaip šešias valandas saulės šviesos, kad augtų sveiki.

Įvairios kopūstų veislės

Prieš pradėdami kopūstų auginimo kelionę, apžvelkime skirtingas kopūstų veisles. Žalieji kopūstai yra labiausiai paplitusi veislė, pasižyminti apvalia forma ir ryškiai žaliais lapais. Raudonieji kopūstai yra sodresnės, violetinės spalvos ir šiek tiek stipresnio skonio. Savojos kopūstai pasižymi raukšlėtais lapais ir švelnia tekstūra.

Kad ir kokią veislę pasirinktumėte, kopūstai yra universali daržovė, kuria galima mėgautis žaliomis salotomis, virti sriubose ir mišrainėse ar net rauginti raugintus kopūstus. Dabar, kai jau susipažinote su veislėmis, metas paruošti sodą kopūstų sodinimui.

Idealios kopūstų klimato ir dirvožemio sąlygos

Norint kopūstams sudaryti geriausias auginimo sąlygas, svarbu atsižvelgti į klimato ir dirvožemio reikalavimus. Kopūstai mėgsta vėsų orą, todėl geriausia juos sodinti pavasarį arba rudenį. Jei gyvenate regione, kuriame vyrauja karštas klimatas, kopūstus galite auginti ir žiemos mėnesiais.

Kalbant apie dirvožemį, kopūstai gerai auga gerai drenuojamoje dirvoje, kurioje gausu organinių medžiagų. Prieš sodindami būtinai papildykite dirvą kompostu arba gerai perpuvusiu mėšlu, kad pagerintumėte jos struktūrą ir derlingumą. Be to, siekite, kad dirvožemio pH būtų 6,0-7,5, kad užtikrintumėte optimalų augimą.

Sodo paruošimas kopūstų sodinimui

Dabar, kai gerai išmanote pagrindinius dalykus, metas paruošti sodą kopūstų sodinimui. Tinkamos vietos pasirinkimas yra labai svarbus jūsų kopūstų derliaus sėkmei.

Tinkamos vietos pasirinkimas

Rinkdamiesi vietą kopūstams sodinti, ieškokite vietos, kurioje saulės šviesa šviečia bent šešias valandas per dieną. Kopūstams taip pat reikia tinkamos oro cirkuliacijos, kad jie nesusirgtų ligomis, todėl venkite juos sodinti vietose, kur yra per daug pavėsio ar susitelkimo.

Be saulės šviesos ir oro apykaitos, svarbu atsižvelgti ir į kopūstų auginimo atstumų reikalavimus. Priklausomai nuo veislės, kopūstai turėtų būti auginami maždaug 12-24 cm atstumu vienas nuo kito. Taip augalams užteks vietos augti ir išsivystyti būdingoms stambioms galvutėms.

Dirvos paruošimas

Prieš sodinant kopūstus būtina paruošti dirvą, kad augalams būtų sudarytos kuo geresnės augimo sąlygos. Pirmiausia iš sodinimo vietos pašalinkite visas piktžoles ir šiukšles. Tada sodo šakėmis arba kultivatoriumi išpurenkite dirvą bent 12 cm gylyje.

Norėdami pagerinti dirvožemio derlingumą ir struktūrą, įterpkite organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar gerai supuvusio mėšlo. Tai padės sulaikyti drėgmę ir aprūpins kopūstų augalus būtinomis maistinėmis medžiagomis. Kai dirva paruošta, laikas pradėti sodinti kopūstus.

Kopūstų sodinimas

Dabar, kai jūsų sodas jau paruoštas ir laukia, metas sodinti kopūstus. Atkreipkite dėmesį į laiką ir tinkamą techniką, kad užtikrintumėte geriausius įmanomus rezultatus.

Kada sodinti kopūstus

Kopūstai yra vėsaus sezono augalai, todėl labai svarbu juos sodinti tinkamu laiku, kad augimas ir derlius būtų maksimalūs. Jei norite sodinti pavasarį, kopūstų sėklas pradėkite auginti patalpoje likus 4-6 savaitėms iki paskutinių šalnų. Daigus persodinkite į lauką, kai dirva įšils iki maždaug 7-24 °C.

Taip pat kopūstus galite sodinti vasaros pabaigoje, kad rudenį gautumėte derlių. Sėklas pradėkite auginti patalpoje likus maždaug 10-12 savaičių iki pirmųjų rudens šalnų jūsų regione, o kai daigai bus 4-6 savaičių amžiaus, persodinkite juos į lauką.

Kaip sodinti kopūstų sėklas ir daigus

Sodindami kopūstų sėklas ar daigus iškaskite pakankamai gilią duobę, kad joje tilptų augalo šaknys. Švelniai įdėkite daigą ar sėklą į duobutę ir užberkite žemėmis, švelniai užberdami jas aplink pagrindą.

Persodintus daigus būtinai sodinkite tokiame pačiame gylyje, kokiame jie augo sėklų dėžutėje. Taip išvengsite stiebo puvimo ir augalas greičiau įsitvirtins. Naujai pasodintus kopūstus kruopščiai palaistykite, kad dirva susigulėtų ir šaknys gautų taip reikalingos drėgmės.

Kopūstų augalų priežiūra

Kopūstų augalus reikia reguliariai prižiūrėti ir rūpintis, kad jie sveikai augtų ir būtų apsaugoti nuo kenkėjų bei ligų. Toliau pateikiame keletą svarbių aspektų, į kuriuos reikia atsižvelgti prižiūrint kopūstų pasėlius.

Kopūstų laistymas ir šėrimas

Kopūstų augalams labai svarbu tinkamai laistyti, ypač karštais ir sausringais laikotarpiais. Siekite, kad per savaitę jie gautų apie 1-1,5 cm vandens – per lietų arba papildomai drėkinant. Laistykite giliai ir venkite negilaus, dažno laistymo, kad skatintumėte gilių šaknų vystymąsi.

Be laistymo, kopūstus naudinga reguliariai maitinti. Naudokite subalansuotas organines trąšas arba lėto atpalaidavimo trąšas, kad gautumėte reikiamų maistinių medžiagų. Laikykitės gamintojo nurodymų dėl tręšimo normų ir dažnumo.

Kova su kenkėjais ir ligomis

Kaip ir visi augalai, kopūstai yra jautrūs kenkėjams ir ligoms. Dažniausi kenkėjai, galintys pažeisti kopūstus, yra amarai, kopūstiniai kirminai ir šliužai. Šiems kenkėjams atbaidyti galite naudoti ekologiškus kenkėjų kontrolės metodus, pavyzdžiui, papildomą sodinimą, eilučių uždengimą arba naminius purškalus.

Kalbant apie ligas, kopūstai yra linkę sirgti grybelinėmis infekcijomis, tokiomis kaip šakninė pintis ir juodasis puvinys. Kad išvengtumėte šių ligų, taikykite sėjomainą ir prižiūrėkite sodą švarų ir be šiukšlių. Jei reikia, naudokite tinkamus ekologiškus fungicidus pagal etiketės nurodymus.

Kopūstų derliaus nuėmimas ir laikymas

Po kelių savaičių atidaus rūpinimosi ir dėmesio atėjo laikas nuimti kopūstų derlių ir mėgautis savo darbo vaisiais. Kad kopūstai būtų optimalaus skonio ir tekstūros, labai svarbu juos nuimti tinkamu laiku.

Kada ir kaip nuimti kopūstų derlių

Kopūstus galima skinti, kai jų gūžės tampa tvirtos ir tankios. Tai paprastai trunka nuo 70 iki 100 dienų nuo persodinimo, priklausomai nuo veislės. Norėdami nuimti kopūstų derlių, aštriu peiliu arba sodo žirklėmis nupjaukite galvutę ties pagrindu, palikdami trumpą kotelį.

Nuėmus derlių, svarbu tinkamai laikyti kopūstus, kad jie išliktų švieži ir kokybiški.

Geriausia kopūstų laikymo praktika

Kopūstų galvas laikykite vėsioje, tamsioje ir drėgnoje vietoje, pavyzdžiui, šakniavaisių rūsyje arba šaldytuve. Tinkamai laikomi kopūstai gali būti laikomi kelias savaites ar net mėnesius. Prieš laikydami pašalinkite pažeistus ar sudžiūvusius išorinius lapus, kad nesugestų.

Jei užauginote daugiau kopūstų, nei galite sunaudoti šviežių, apsvarstykite galimybę juos konservuoti rauginant arba užšaldant. Rauginti kopūstai, dar vadinami raugintais kopūstais, yra skanus ir sveikas būdas mėgautis kopūstais ištisus metus.

Pasinaudoję šiame išsamiame vadove pateiktomis žiniomis ir patarimais, dabar galėsite auginti kopūstus kaip patyręs sodininkas. Apžvelgti visi proceso etapai – nuo kopūstų auginimo pagrindų supratimo iki derliaus nuėmimo ir laikymo. Taigi pasiraitokite rankoves, pasirauskite žemėje ir mėgaukitės pasitenkinimu augindami savo skanius ir maistingus kopūstus. Sėkmingos daržininkystės!

Patiko? Pasidalink