Vaistinis šalavijas yra lūpažiedžių šeimos daugiametis augalas. Paplitęs beveik visuose žemynuose, ypač tropinio ir subtropinio klimato juostose. Žemėje auga apie 700 rūšių. Vaistinis šalavijas kilęs iš Viduržemio jūros pakrančių.
Šalavijo, kaip vaistinio augalo, istorija siekia antikos laikus.
Dioskoridas sakė, kad šalavijas šventa žolė”. Pirmieji Europoje šalaviją išgarsino romėnai, o vėliau, viduramžiais, jį augino vienuolynų daržuose vienuoliai benediktinai. Tuomet šalavijas buvo labai populiarus.
Žmonės manė, kad tai panacėja, todėl jo pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio salvare (gydyti, gelbėti). Garsios Salerno medicinos mokyklos gydytojai veikale „Hortus Sanitatis” (XII a.) rašė, kad šis augalas gali prailginti gyvenimą. Žymus olandų gydytojas Gerar van Svieten (1700-1772) rekomendavo gerti šalavijo lapų antpilo vyną tuberkulioze sergantiems ligoniams, kurie naktį prakaituoja.
Egipte po epidemijų gimstamumui didinti moteris vertė valgyti šalaviją su maistu. Nevaisingumui gydyti būdavo rekomenduojamas šalavijo sulčių ir druskos tirpalas.
Lenkijoje šalavijas buvo žinomas jau seniai.
Apie tai rašoma S. Síreniušo veikale „Zielnik”, kuris buvo išleistas 1633 m.: ,,Šalavijas beveik visiems yra žinomas. Sunku surasti tokį mažą ir neturtingą darželį, kuriame nebūtų auginamas”. Lietuvoje darželiuose šalavijas taip pat buvo auginamas jau seniai. Šiuo metu Tarybų Sąjungoje auga 80 – Lietuvoje šalavijo rūšių, penkios jų
Gydymui vartojami šalavijo lapai. Lapuose yra iki 2,5% eterinio aliejaus (tujono, borneolio, salveno, cineolio, kamparo, cedreno, pineno), 8-13% kondensuojamų raugų, katechinų, pseudoraugų (chlorogeno, kavos, ferulo rūgšties), triterpenų (oleanolo, ursulo rūgštys), 0,4% karčiųjų medžiagų, vitamino B₁, P, nikotino rūgšties ir jos amidų, fitoncidų.
Bandymais nustatyta, kad šalavijas veikia antibakteriškai.
Jame esantys raugai, rūgštys, bei kai kurios eterinio aliejaus sudėtinės dalys (cineolis, tujonas) stabdo bakterijų dauginimąsi, ypač greitai ir stipriai veikia auksinį stafilokoką. Šalavijo ekstraktu skalaujama burnos gleivinė ir gerklė. Jis virškinimo trakte stabdo bakterinės saprofitinės floros augimą, mažina rūgimą ir dujų kaupimąsi žarnyne.
Uždegimus gydo ne tik ekstrakte esantis eterinis aliejus, bet ir raugai, triterpenų junginiai. Šalavijo ekstraktas dažnai vartojamas kartu su kitomis vaistažolėmis gydant dermatozes, burnos gleivinės ir lytinių organų uždegimus bei skrandžio ir žarnų katarus. Apiplovimai, pavilgai, vonios daromi sergant egzema, šunvotėmis, odos niežuliu, esant I laipsnio nudegimams, praguloms, skalaujamos kraujuojančios dantenos, gerklė.
Kompresai ir tamponai mažina moterų lytinių organų uždegimus; užpilais ir lašais gydomi skrandžio ir žarnyno katarai, o klizmos padeda nuo storosios žarnos uždegimo.
Šalavijas taip pat tinka nuo viduriavimo.
Farmacijos pramonė gamina preparatą Salvinum, kuris pasižymi sutraukiamosiomis, baktericidinėmis savybėmis, juo gydomi lėtiniai burnos ertmės uždegimai, gingivitai, stomatitai, paradontozė.
Manoma, kad šalavijas maitinančioms krūtimi moterims mažina pieną. Šalavijo nuoviras cukrinio diabeto pirmojoje stadijoje šiek tiek mažina cukraus kiekį kraujyje.
Liaudies medicinoje šalavijas labai vertinamas. Šalavijo lapai (Folium salviae) vartojami nuo skrandžio ir žarnų kataro, kepenų, tulžies pūslės ir inkstų ligų, bronchitų. Jie padeda nuo kosulio, varo šlapimą. Išdžiovintais lapais gydomi ligoniai, kuriems pablogėjusi atmintis, kurie naktį prakaituoja, serga vandene.
Šviežia žolė vartojama kompresams, gydant navikus.
Liaudies medicinoje jau seniai buvo žinomas šalavijo žiedelių antpilas: 90 g žiedelių, 800 g degtinės ir 400 ml vandens. Antpilas buvo laikomas saulėtoje vietoje 40 dienų sandariai uždengtame stikliniame inde. Jis buvo geriamas ryte prieš valgį po vieną valgomąjį šaukštą, praskiestą pusiau su vandeniu.
Šitaip tikėtasi prailginti amžių ir stimuliuoti nervų sistemą. Švieži ir sausi šalavijo lapai vartojami salotoms, daržovėms paskaninti, konservų, dešrų, sūrių gamybai. Šalavijo eteriniu aliejumi aromatizuojami dantų milteliai. Be to, šalavijo lapais naikinamos kandys.