Šiaudenis (Anthericum) paprastai vadinamas voratinkliniu augalu

Augalai

Šiaudenis, paprastai vadinamas voratinkliniu augalu arba voratinkline lelija, yra augalų gentis, kuriai priklauso įvairios rūšys, kai kurios iš jų populiarios kaip kambariniai augalai. Pateikiame keletą bendrų Šiaudenio augalų priežiūros rekomendacijų:

Šiaudienis: šviesa: Šiaudenio augalai mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą. Jie gali pakęsti šiek tiek tiesioginių saulės spindulių, ypač rytinių, tačiau venkite aštrios popietinės saulės, nes ji gali nudeginti lapus.

Laistymas: Šiems augalams vegetacijos metu (pavasarį ir vasarą) patinka tolygiai drėgna dirva. Laistykite, kai viršutinis dirvos centimetras sausas, bet neleiskite, kad dirva permirktų. Žiemą laistymą sumažinkite, bet neleiskite dirvožemiui visiškai išdžiūti.

Dirva: naudokite gerai drenuojamą vazonų mišinį. Gerai tinka kambariniams augalams arba sukulentams skirtas mišinys. Tinka durpių samanų, perlito ir rupaus smėlio mišinys.

Temperatūra ir drėgmė: Šiaudenio augalai mėgsta vidutinę arba šiltą temperatūrą, geriausiai 18-27 °C. Jie gali pakęsti žemesnę temperatūrą, tačiau yra jautrūs šalčiui. Vidutinės patalpų drėgmės paprastai pakanka, bet jei oras labai sausas, reikėtų padidinti drėgmę naudojant drėkintuvą arba po augalu padėti padėklą su vandeniu ir akmenukais.

Tręšimas: Augimo sezono metu (pavasarį ir vasarą) kas 4-6 savaites Šiaudenio augalą tręškite subalansuotomis skystomis trąšomis, praskiestomis iki pusės koncentracijos. Venkite tręšti ramybės periodu (rudenį ir žiemą).

Genėjimas: Reguliariai nupjaukite pageltusius ar rudus lapus. Tai ne tik padeda palaikyti tvarkingą augalo išvaizdą, bet ir padeda išvengti ligų.

Persodinimas: Laikui bėgant Šiaudenio augalai gali įsišaknyti. Kas 1-2 metus pavasarį persodinkite į šiek tiek didesnį vazoną su šviežiu vazonų mišiniu. Taip augalas turės daugiau vietos augti ir atnaujinsite dirvožemį.

Dauginimas: Šiaudenio augalus galima lengvai dauginti dalijant iš pagrindinio augalo išaugusias atžalas (mažus augalus). Paprasčiausiai pašalinkite šias atžalas ir pasodinkite jas į atskirus vazonėlius su gerai drenuojama žeme.

Kenkėjai ir ligos: Šiaudenio augalai paprastai yra atsparūs kenkėjams ir ligoms, tačiau kartais juos gali pažeisti voratinklinės erkės, miltligės ar grybelinės ligos. Stebėkite bet kokius kenkėjų ar ligų požymius ir nedelsdami juos apdorokite tinkamomis priemonėmis, pavyzdžiui, insekticidiniu muilu kenkėjams arba fungicidais grybelinėms problemoms spręsti.

Laikydamiesi šių priežiūros rekomendacijų, galite padėti savo Šiaudenio augalui klestėti patalpoje kaip gražiam ir mažai priežiūros reikalaujančiam kambariniam augalui.

Šiaudenis yra šparaginių (Asparagaceae) šeimos augalų gentis, apimanti įvairias rūšis. Nors Šiaudenis nėra toks įvairus rūšių skaičiumi, palyginti su kai kuriomis kitomis augalų gentimis, vis dėlto yra kelios žymios rūšys, dažniausiai auginamos kaip dekoratyviniai augalai. Kai kurios gerai žinomos Šiaudenio rūšys yra šios:

Šiaudenis liliago: Bernardo lelija arba bernardino žolele vadinama rūšis yra kilusi iš Europos ir išaugina aukštus stiebus su mažų, žvaigždės formos baltų žiedų kekėmis.

Šiaudenis ramosum: Ši rūšis, paprastai vadinama šakotosiomis bernardinų lelijomis arba šakotuoju Šiaudeniu, panaši į Šiaudenis liliago, tačiau jos žiedynai šakoti, su smulkiais baltais žiedais.

Šiaudenis saundersiae: Ši rūšis dar vadinama Žaliojo rago lelija arba milžiniškuoju Šiaudeniu, kilusi iš Pietų Afrikos Respublikos. Jos lapai ilgi, panašūs į dirželius, o vasarą išaugina aukštus baltų žiedų žiedynus.

Šiaudenis comosum: Ši rūšis paprastai vadinama voratinkliniu augalu arba voratinkline lelija. Ji kilusi iš Pietų Afrikos ir yra populiari kaip kambarinis augalas dėl patrauklių lenktų lapų ir mažų baltų žiedų.

Šiaudenis torreyi: ši rūšis kilusi iš pietryčių Jungtinių Valstijų, vadinama Torrey’s Rush Lily. Ji išaugina aukštus baltų žiedų žiedynus ir kartais auginama kaip dekoratyvinis augalas.

Šiaudenis liliifolium: Bernardo lelija arba bernardino žolele vadinama rūšis kilusi iš Europos ir Šiaurės Afrikos. Jos lapai siauri, panašūs į žolės lapus, o ant aukštų stiebų išauga mažų, žvaigždės formos baltų žiedų kekės.

Tai tik keli dažniausiai auginamų Šiaudenio augalų rūšių pavyzdžiai. Kiekvienai rūšiai gali būti būdingi skirtingi dydžiai, žiedų spalva ir augimo pobūdis, tačiau paprastai joms keliami panašūs priežiūros reikalavimai, kaip nurodyta ankstesniame atsakyme.

Šiaudenių augalų, tokių kaip voratinkliniai augalai (Šiaudenis comosum), genėjimas yra nesudėtingas procesas ir visų pirma atliekamas siekiant palaikyti augalo išvaizdą, pašalinti nudžiūvusią ar pažeistą lapiją ir paskatinti sveiką augimą. Štai kaip veiksmingai genėti Šiaudenis:

Pašalinkite nudžiūvusius ar pageltusius lapus: Reguliariai apžiūrėkite Šiaudenio augalą, ar nėra nudžiūvusių ar pageltusių lapų. Švariomis, aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis nukirpkite šiuos lapus ties pagrindu, kur jie jungiasi su pagrindiniu stiebu. Nudžiūvusių ar pageltusių lapų pašalinimas pagerina augalo išvaizdą ir apsaugo nuo ligų plitimo.

Genėjimo rudieji patarimai: Augalai voragyviai linkę turėti rudus lapų galiukus, ypač jei yra veikiami sauso oro arba nepakankamai laistomi. Pastebėję ant lapų rudus galiukus, galite juos nukirpti aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis. Švarius pjūvius darykite tiesiai virš rudos vietos, palikdami nedidelį kampą, kad būtų atkartojama natūrali lapo forma.

Ilgų, ištįsusių lapų genėjimas: Laikui bėgant Šiaudenio augalai gali išauginti ilgus, kojų stiebus su reta lapija. Norėdami paskatinti vešlesnį augimą ir kompaktiškesnę išvaizdą, galite šiuos ilgus stiebus patrumpinti. Nustatykite norimus genėti stiebus ir aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis patrumpinkite juos iki norimo ilgio. Pjūvius darykite tiesiai virš lapų mazgo (vieta, kur lapas jungiasi su stiebu), kad paskatintumėte naują augimą.

Žiedų stiebų šalinimas: Baigę žydėti Šiaudenis augalai gali išauginti ilgus žiedų stiebus su panaudotais žiedais. Kai žiedai nuvysta ir sudžiūsta, genėjimo žirklėmis galite nupjauti visą žiedų stiebą. Pašalinus panaudotus žiedų stiebus, augalo energija nukreipiama atgal į lapų augimą.

Peraugusių augalų dalijimas: Jei Šiaudenio augalas peraugo arba išaugo iš vazono, galite jį padalyti, kad atjaunintumėte augalą ir sukurtumėte naujus augalus. Atsargiai išimkite augalą iš vazono ir atsargiai padalykite šaknų masę į mažesnes dalis, užtikrindami, kad kiekviena dalis turėtų sveikas šaknis ir lapus. Padalytas dalis persodinkite į šviežią vazono žemę ir gerai palaistykite.

Nepamirškite visada naudoti švarių ir aštrių genėjimo įrankių, kad išvengtumėte ligų plitimo, ir be reikalo nepjaustykite sveikos lapijos. Reguliarus Šiaudenio augalų genėjimas padės išlaikyti patrauklią jų išvaizdą ir skatins energingą augimą.

Dauginti Šiaudenio augalus, tokius kaip voratinkliniai augalai (Šiaudenis comosum), yra gana paprasta ir tai galima daryti keliais būdais, įskaitant dalijimą, ataugas ir stiebo auginius. Štai kaip veiksmingai dauginti Šiaudenis:

Padalijimas:

Šiaudenio augalui pasidarius ankštam vazone arba išaugus iš vietos, pats laikas jį padalyti.

Atsargiai išimkite augalą iš vazono ir atsargiai padalykite šaknų masę į mažesnes dalis, užtikrindami, kad kiekvienoje dalyje būtų sveikos šaknys ir lapai.

Augalui padalyti galite naudoti rankas arba švarų, aštrų peilį ar sodo įrankį.

Kiekvieną padalytą dalį persodinkite į atskirą vazoną, pripildytą šviežio dirvožemio, ir kruopščiai palaistykite.

Naujai padalytus augalus laikykite šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai, ir toliau juos prižiūrėkite kaip įprastai.

Ataugėlės:

Šiaudenio augalai dažnai išaugina atžalas, dar vadinamas „mažyliais” arba „vaikais”, kurie yra miniatiūrinės tėvinio augalo versijos, augančios iš pagrindo.

Kai atžalos bus pakankamai didelės, kad jas būtų galima tvarkyti, švariu, aštriu peiliu arba žirklėmis atsargiai atskirkite jas nuo pagrindinio augalo.

Kiekviena atžala turi būti su savo šaknimis. Jei taip nėra, galite paskatinti šaknų augimą įdėdami atžalą į stiklinę su vandeniu, kol šaknys išaugs.

Kai atžalos suleis šaknis, pasodinkite jas į mažus vazonėlius, užpildytus gerai drenuojančiu mišiniu, ir lengvai palaistykite.

Pastatykite vazonėlius šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai, ir toliau juos prižiūrėkite, kol jie įsitvirtins.

Stiebų auginiai:

Šiaudenio augalus taip pat galite dauginti stiebo auginiais.

Pasirinkite sveiką stiebą su keliais lapais ir švariomis, aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis nukirpkite stiebą tiesiai po lapų mazgu.

Pašalinkite visus lapus iš apatinės pjūvio dalies, palikdami keletą lapų viršūnėje.

Nupjautą stiebo galą pamerkite į šaknų hormono miltelius (neprivaloma), kad paskatintumėte šaknų vystymąsi.

Pasodinkite pjūvį į nedidelį vazonėlį, pripildytą gerai drenuojančio mišinio, ir lengvai palaistykite.

Statykite vazonėlį šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai, o žemę nuolat palaikykite drėgną, bet nepermirkusią.

Šaknys turėtų pradėti augti per kelias savaites, tada su auginiu galėsite elgtis kaip su subrendusiu augalu.

Kad ir kokį dauginimo būdą pasirinktumėte, svarbu naudoti švarius įrankius ir tinkamai prižiūrėti naujus augalus, kad jie sėkmingai prigytų. Skirdami tinkamą dėmesį, galite lengvai dauginti Šiaudenio augalus, kad praplėstumėte savo kolekciją arba pasidalytumėte su draugais ir šeimos nariais.

Šiaudenio augalai, įskaitant voratinklinius augalus (Šiaudenis comosum) ir kitas rūšis, paprastai yra atsparūs kenkėjams ir ligoms. Tačiau tam tikromis sąlygomis jie vis tiek gali susidurti su tam tikromis problemomis. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių kenkėjų ir ligų, galinčių paveikti Šiaudenio augalus:

voratinklinės erkės: Šie maži voragyviai gali užkrėsti Šiaudenio augalus, ypač sausomis sąlygomis. Voratinklinės erkės maitinasi augalų sultimis, dėl to atsiranda dėmių, pagelsta ir galiausiai nukrenta lapai. Lapų apačioje galite pastebėti smulkius tinklelius. Reguliariai purkškite augalą ir palaikykite tinkamą drėgmę gali padėti išvengti voratinklinių erkių. Be to, galite naudoti insekticidinį muilą arba neemo aliejų, kad sumažintumėte užkrėstumą.

Vabalai: Tai maži, balti, vilnoniai vabzdžiai, kurie maitinasi augalų sultimis ir paprastai būriuojasi apatinėje lapų pusėje ir lapų pažastyse. Jie gali sukelti pageltimą, vytimą ir sulėtėjusį augimą. Miltliges pašalinkite rankiniu būdu, naudodami medvilninį tamponą, pamirkytą spirite, arba naudokite insekticidinį muilą.

Žvynuotieji vabzdžiai: Ant augalų stiebų ir lapų matomi maži, iškilę iškilimai. Jie minta augalų sultimis ir išskiria lipnią medžiagą, vadinamą medaus rasa, kuri gali privilioti skruzdes ir skatinti suodžių pelėsio augimą. Žvynelinius vabzdžius pašalinkite rankiniu būdu, naudodami vatos tamponą, pamirkytą spirite, arba naudokite insekticidinį muilą.

Grybelinė lapų dėmėtligė: Ši grybelinė liga pasireiškia kaip tamsios, vandeniu įmirkusios dėmės ant Šiaudenio augalų lapų. Laikui bėgant šios dėmės gali padidėti, o pažeisti lapai pagelsta ir žūsta. Grybinių lapų dėmių prevencija: venkite laistymo iš viršaus, pagerinkite oro cirkuliaciją aplink augalą, pašalinkite ir sunaikinkite pažeistus lapus. Sunkiais atvejais gali prireikti fungicidų.

Šaknų puvinys: Šiaudenio augalų šaknų puvinį gali sukelti perteklinis laistymas arba blogai drenuojama dirva. Simptomai: vysta, gelsta lapai, o šaknys būna putlios ir patamsėjusios. Kad išvengtumėte šaknų puvinio, tarp laistymų leiskite dirvožemiui šiek tiek išdžiūti ir pasirūpinkite, kad augalas būtų pasodintas į gerai drenuojamą dirvožemį. Jei šaknų puvinys jau pasireiškė, augalą gali tekti persodinti į šviežią žemę ir išpjauti pažeistas šaknis.

Kenkėjų antplūdžiai: Šiaudenio augalai gali pritraukti daugybę kitų kenkėjų, įskaitant amarus, tripsus ir baltasparnius. Reguliariai stebėkite augalą, ar nėra kenkėjų antplūdžio požymių, pavyzdžiui, iškreipto augimo, lipnių likučių (medaus rasos) arba pačių kenkėjų. Kenkėjams kontroliuoti naudokite insekticidinį muilą, neemo aliejų ar kitas tinkamas priemones.

Reguliariai apžiūrėdami savo Šiaudenio augalus, ar nėra kenkėjų ir ligų požymių, ir imdamiesi prevencinių priemonių, padėsite jiems išlikti sveikiems ir klestintiems. Pastebėję kokių nors problemų, nedelsdami jas spręskite, kad jos neišplistų ir nepadarytų dar didesnės žalos.

Kaip dažnai turėčiau laistyti savo Šiaudenio augalą?

Šiaudenio augalai vegetacijos laikotarpiu (pavasarį ir vasarą) mėgsta tolygiai drėgną dirvožemį. Laistykite, kai palietus viršutinį dirvos centimetrą jaučiasi sausa, bet neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Žiemą laistymą sumažinkite, bet neleiskite dirvai visiškai išdžiūti.

Kokios šviesos reikia mano Šiaudenio augalui?

Šiaudenio augalai mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą. Jie gali pakęsti šiek tiek tiesioginių saulės spindulių, ypač rytinę saulę, tačiau venkite aštrios popietinės saulės, nes ji gali nudeginti lapus.

Kaip dauginti Šiaudenio augalą?

Šiaudenio augalus galima dauginti dalijant, ataugomis arba stiebo auginiais. Dalijant augalas padalijamas į mažesnes dalis, o atžalos yra miniatiūriniai augalai, išaugantys iš tėvinio augalo pagrindo. Stiebų auginiai gali būti įšaknydinami vandenyje arba dirvožemyje. Norint užtikrinti sėkmingą dauginimą, reikia tinkamai prižiūrėti ir rūpintis kiekvienu metodu.

Kodėl mano Šiaudenio augalo viršūnėlės ruduoja?

Šiaudenio augalų viršūnėlės dažnai paruduoja dėl to, kad augalai yra po vandeniu, žemos drėgmės arba druskų pertekliaus dirvožemyje. Įsitikinkite, kad augalą laistote nuolat ir užtikrinate pakankamą drėgmę. Norėdami pagerinti augalo išvaizdą, galite nupjauti rudus galiukus.

Kaip prižiūrėti Šiaudenio augalą žiemos mėnesiais?

Žiemos metu sumažinkite laistymo dažnumą ir venkite tręšti Šiaudenio augalą. Pasirūpinkite, kad jis gautų pakankamai šviesos, nes trumpesnės dienos šviesos valandos gali turėti įtakos jo augimui. Saugokite jį nuo šalto skersvėjo, nes Šiaudenio augalai mėgsta aukštesnę nei 13 °C temperatūrą.

Ar mano Šiaudenio augalas toksiškas naminiams gyvūnams?

Paprastai laikoma, kad Šiaudenio augalai, įskaitant voratinklinius augalus, nėra toksiški naminiams gyvūnams, pavyzdžiui, katėms ir šunims. Tačiau prarijus vis tiek gali atsirasti lengvų virškinimo trakto sutrikimų. Geriausia Šiaudenio augalus laikyti augintiniams nepasiekiamoje vietoje, kad jie negalėtų graužti lapų.

Atsakę į šiuos dažniausiai užduodamus klausimus, galėsite geriau suprasti, kaip prižiūrėti Šiaudenio augalą ir užtikrinti jo sveikatą bei gyvybingumą.

Patiko? Pasidalink