Šiandien kalendra plačiai žinoma dėl savo universalumo virtuvėje

Įdomybės

Suprasti pagrindinius kalendros ypatumus

Kalendra, dar vadinama kiniškomis petražolėmis, yra populiari žolelė, dažnai naudojama įvairiose pasaulio virtuvėse. Jos išskirtinis skonis patiekalams suteikia aštraus ir citrusinio prieskonio, todėl ją mėgsta ir virėjai, ir namų šefai.

Bet ar žinojote, kad kalendra turi įdomią istoriją? Ji auginama jau tūkstančius metų ir dėl savo gydomųjų savybių naudojama tradicinėje medicinoje. Senovės egiptiečiai tikėjo, kad kalendra gali atbaidyti piktąsias dvasias, o romėnai ją naudojo kaip natūralų afrodiziaką.

Šiandien kalendra plačiai žinoma dėl savo universalumo virtuvėje. Ji gali būti naudojama kaip garnyras, prieskonis ar net pagrindinis patiekalo ingredientas. Dėl ryškiai žalių lapų ir švelnaus aromato ji vizualiai patraukliai papildo bet kokią lėkštę.

Kalendra svarba gaminant maistą

Kalendra yra pagrindinis daugelio patiekalų ingredientas, ypač meksikiečių, tailandiečių, indų ir Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų. Salotoms, salotoms, kariui ir marinatams jis suteikia nepakartojamo gaivumo, pagerindamas bendrą patiekalo skonį ir aromatą.

Kalendra ne tik suteikia skonio pliūpsnį, bet ir geba subalansuoti aštrių patiekalų aštrumą. Jos vėsinančios savybės gali padėti nuraminti gomurį ir suteikti gaivų kontrastą ugningiems skoniams.

Be to, kalendra yra neįtikėtinai universali. Jos lapai gali būti naudojami kaip takos, pavasarinių suktinukų įdaras arba pagrindinis pesto ingredientas. Sėklos, vadinamos kalendromis, gali būti sumaltos į miltelius arba naudojamos prieskonių mišiniuose.

Maistinė kalendros nauda

Be neįtikėtino skonio, kalendra taip pat yra naudinga sveikatai. Joje gausu vitaminų A, C ir K, taip pat kalio, mangano ir antioksidantų. kalendra yra susijusios su geresniu virškinimu, mažesniu uždegimu ir net detoksikacija.

Tyrimai parodė, kad kalendra gali turėti antimikrobinių savybių, padedančių kovoti su kenksmingomis bakterijomis organizme. Taip pat manoma, kad ji palaiko kepenų funkciją ir padeda iš organizmo pašalinti sunkiuosius metalus.

Be to, kalendra yra mažai kaloringas augalas, todėl puikiai tinka sveikos mitybos racionui papildyti. Ji gali suteikti patiekalams skonio ir gilumo, nepridėdama per daug kalorijų ar riebalų.

Taigi kai kitą kartą maisto prekių parduotuvėje griebsitės kalendros puokštės, prisiminkite, kad ne tik pagardinsite patiekalus, bet ir pasinaudosite daugybe sveikatai naudingų šio kuklaus augalo privalumų.

Pasiruošimas kambarinių kalendrų sodinimui

Prieš pradedant sodinti kalendras patalpoje, būtina susirinkti reikiamus reikmenis ir susikurti idealią auginimo aplinką.

Sodininkystė patalpose gali būti naudinga patirtis, ypač kai kalbama apie tokių žolelių kaip kalendra auginimą. Kalendra ne tik suteikia jūsų patiekalams šviežio skonio, bet ir nuostabų aromatą, kuris pripildo orą. Norint užtikrinti sėkmingą kalendros auginimą patalpoje, reikia atsižvelgti į keletą pagrindinių veiksnių.

Tinkamo vazono kalendrai pasirinkimas

Rinkdamiesi vazoną kalendrai, rinkitės bent 6-8 colių gylio indą su tinkamomis drenažo angomis. Kalendros turi ilgą šaknį, todėl pasirinkę aukštą vazoną galėsite tinkamai auginti šaknis.

Be to, atsižvelkite į vazono medžiagą. Molio vazonai yra puikus pasirinkimas kalendrai, nes juose gerai cirkuliuoja oras ir jie apsaugo nuo vandens užmirkimo. Tačiau, jei norite lengvesnio varianto, puikiai tiks ir plastikiniai ar dervos vazonai.

Nepamirškite pasirinkti tokio dydžio vazono, kad jo dydis atitiktų ketinamų auginti kalendros augalų skaičių. Jei planuojate auginti kelis augalus, pasirūpinkite, kad tarp jų būtų pakankamai vietos, kad jie nebūtų perpildyti, nes dėl to gali sutrikti oro cirkuliacija ir padidėti ligų rizika.

Geriausios dirvos kalendroms parinkimas

Kalendros puikiai auga gerai drenuojamoje dirvoje, kurios pH yra šiek tiek rūgštus – nuo 6,2 iki 6,8. Naudokite aukštos kokybės organinėmis medžiagomis praturtintą vazonų mišinį, kad kalendros augalai gautų sveikam augimui būtinų maistinių medžiagų.

Apsvarstykite galimybę į vazonų mišinį įmaišyti komposto arba gerai sudžiūvusio mėšlo, kad pagerintumėte dirvožemio derlingumą ir drėgmės sulaikymą. Tai padės užtikrinti nuolatinį maistingųjų medžiagų tiekimą kalendrų augalams per visą jų augimo ciklą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kalendrai labiau patinka puri dirva, kurioje gali tinkamai vystytis šaknys. Venkite per daug sutankinti dirvožemį, nes tai gali trukdyti augti kalendrų šaknims ir lemti, kad augalai bus žemi.

Prieš sodindami nepamirškite sudrėkinti dirvos iki tinkamo drėgmės lygio. Kad kalendrų sėklos sudygtų, joms reikia nuolatinės drėgmės, todėl, jei dirva bus pakankamai drėgna, jos sėkmingai sudygs.

Pasirinkę tinkamą vazoną ir dirvožemį savo kalendros augalams, sukursite prielaidas klestinčiam kambariniam prieskoninių žolelių sodui. Nepamirškite tinkamai prižiūrėti, įskaitant reguliarų laistymą ir pakankamą saulės šviesą, kad visus metus galėtumėte džiaugtis gausiu šviežių kalendros lapų derliumi.

Žingsnis po žingsnio, kaip sodinti kalendras kambaryje

Dabar, kai jau turite reikiamų reikmenų, metas sutepti rankas ir pradėti sodinti kalendrų sėklas patalpoje.

Kalendrų sėklų sėja

Pradėkite nuo vazono užpildymo paruoštu vazonų mišiniu, palikdami maždaug centimetrą vietos viršuje. Tolygiai išbarstykite kalendrų sėklas po visą dirvos paviršių, lengvai prispausdami jas pirštų galiukais. Sėklas užberkite plonu dirvožemio sluoksniu ir švelniai palaistykite vazoną, kad dirvožemis būtų drėgnas.

Laistymo ir apšvietimo reikalavimai

Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę reguliariai laistydami kalendras, bet būkite atsargūs, kad neperlaistytumėte. Kalendros mėgsta ryškią, bet netiesioginę saulės šviesą, todėl pastatykite vazonėlį tokioje vietoje, kur per dieną bent 4-6 valandas gauna saulės šviesos.

Kambarinio kalendros augalo priežiūra

Kai jūsų kalendros augalai pradeda augti, svarbu juos tinkamai prižiūrėti ir rūpintis, kad būtų užtikrinta jų sveikata ir produktyvumas.

Reguliari priežiūra ir genėjimas

Reguliariai apžiūrėkite, ar jūsų kalendros augalai neturi kenkėjų ar ligų požymių. Pastebėję pageltusius ar sudžiūvusius lapus, atsargiai juos nupjaukite, kad užkratas neplistų. Be to, genėdami viršutinę augalo dalį, augalus paskatinsite augti vešlesniais ir pilnavertiškesniais.

Kova su galimais kenkėjais

Nors kalendros paprastai yra atsparios kenkėjams, retkarčiais gali pasitaikyti užkrėtimų. Stebėkite, ar nėra tokių įprastų kaltininkų kaip amarai, baltasparniai ar voratinklinės erkės. Jei reikia, naudokite ekologiškus kenkėjų kontrolės metodus arba insekticidinį muilą, kad apsaugotumėte augalus.

Kambarinių kalendrų derliaus nuėmimas

Kai jūsų kalendros augalai pasiekė pakankamą dydį, laikas skinti savo sunkaus darbo vaisius ir pradėti rinkti derlių!

Kada ir kaip nuimti kalendrų derlių

Kalendros lapai būna aromatingiausi, kai jie nuskinami prieš augalui pradedant žydėti. Kai lapai užauga iki 3-6 cm ilgio, aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis nukirpkite išorinius lapus, o vidinius palikite toliau augti.

Šviežių kalendrų laikymas ir naudojimas

Jei norite laikyti šviežiai nuskintą kalendrą, įdėkite lapus į drėgną popierinį rankšluostį ir laikykite šaldytuve sandariame plastikiniame maišelyje. Jie turėtų išlikti švieži iki savaitės. Aromatingas kalendras naudokite įvairiuose patiekaluose, pavyzdžiui, salsose, gvakamolėje, maišytose bulvytėse ar sriubose, kad suteiktumėte šviežumo ir aromato.

Dabar, kai turite žingsnis po žingsnio aprašytą kalendrų auginimo patalpose vadovą, metas leistis į savo kulinarinį nuotykį. Turėdami kantrybės ir tinkamai prižiūrėdami, galėsite mėgautis ryškiu šio universalaus prieskoninio augalo skoniu ištisus metus, tiesiog savo namuose.

Patiko? Pasidalink