Raktažolės auga Kinijoje, Japonijoje, Himalajų ir Alpių kalnuose. Kambariuose auginamos raktažolės į Europą buvo atgabentos iš Kinijos.

Raktažolė (Primulė) – Primula

Gėlės

Raktažolių (Primulaceae) šeimos. Raktažolės auga Kinijoje, Japonijoje, Himalajų ir Alpių kalnuose. Kambariuose auginamos raktažolės į Europą buvo atgabentos iš Kinijos. Tai kininė raktažolė – P. chinensis Lindl., atvirkščiaugė – P. obconica Hance. ir smulkiažiedė P. malacoides Franch.

Kininė raktažolė žydi žiemą baltais, rožiniais ir ryškiai raudonais pilnaviduriais arba tuščiaviduriais žiedais. Gerai auga 8-14 laipsnių temperatūros kambaryje, pastatyta ant saulėtos palangės. Veisiama sėklomis, ūgiais ir dalijant kerą.

Sėklos gali būti sėjamos du kartus gegužės ir birželio mėnesiais. Žemė paruošiama smėlinga lapinė. Kol sėklos sudygsta, indai su jomis laikomi drėgnoje, šiltoje ir tamsioje vietoje. Jauni daigeliai su 3-4 lapeliais pikuojami į lėkštes ar dėžutes, į tokią pat žemę. Paaugę daigai iš lėkščių sodinami į 8-10 centimetrų skersmens vazonėlius.

Žemių mišinys sudaromas lygiomis dalimis iš durpinės, velėninės žemės ir atitinkamo kiekio smėlio arba iš lapinės ir kompostinės žemės. Greit augančias kinines raktažoles reikia persodinti dar kartą į 11-12 centimetrų skersmens vazonėlius ir tokį pat žemių mišinį.

Ūgliais ir dalijant kerą kinines raktažoles geriausia veisti vasario kovo mėnesiais. Ūgliai sodinami į drėgną smėlį arba baltąsias samanas. Negalima purkšti ūgių iš viršaus; užtenka sudrėkinti smėlį arba samanas.

Atvirkščiaugė raktažolė žydi ilgai ir gausiai stambiais, spalvingais žiedais. Liečiant šią gėlę rankomis ar uostant, galima užsikrėsti egzema (odą gali išberti smulkiais spuogeliais). Todėl, padirbėjus prie atvirkščiaugės raktažolės, rankas reikia nusiplauti valgomosios druskos tirpalu..

Spartaus augimo ir žydėjimo metu atvirkščiaugę raktažolę reikia gausiai laistyti saugojant, kad vandens nepatektų ant jaunų lapelių. Veisiama sėklomis. Balandžio-birželio mėnesiais pasėta raktažolė žydi žiemos metu. Norint turėti per ištisus metus žydinčių atvirkščiaugių raktažolių, reikia jas sėti kas 2-3 mėnesiai. Sėklos greit nustoja daigumo, todėl sėti reikia tik šviežią sėklą.

Atvirkščiaugę raktažolę galima auginti keliolika metų, persodinant ją kiekvieną pavasarį į žemių mišinį iš 1 dalies durpinės, 1 dalies lapinės, 1 dalies mėšlinės, 1 dalies molingos veleninės žemės, nedidelio kiekio sausų sutrintų paukščių išmatų ir 0,5 dalies smėlio.

Smulkiažiedė raktažolė pasėta žydi po keturių mėnesių maloniai kvepiančiais, baltais, rožiniais, raudonais purpuriniais žiedais. Nepakenčia šilto, sauso kambario oro ir deginančių saulės spindulių. Auginama panašiai, kaip ir kitos raktažolės.

Hortenzija (Hydrangea) – uolaskėlinių šeimos, kilusi iš Japonijos

Info: Kambarinės gėlės

Patiko? Pasidalink