Astras (Aster)

Gėlės

Gentyje yra daugiau kaip 200 rūšių. Priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Daugiausia auga Šiaurės Amerikoje, mažiau Pietų Amerikoje ir Afrikoje. Lietuvoje savaime auganti 1 rūšis yra įtraukta į LTSR Raudonąją knygą. Augalai kartais siekia 2 m aukštį. Žiedai sukrauti į graižus, kurių liežuviški žiedai būna įvairių spalvų.

Alpinis astras (A. alpinus) yra neaukštas, iki 30 cm aukščio augalas. Graižai iki 4 cm skersmens. Liežuviški žiedai lelijiniai mėlyni. Yra veislių su baltais, žydrais, rožiniais ir tamsiai violetiniais žiedais. Žydi birželio mėnesį. Sodinama alpinariumuose, lysvėse, tinka puokštėms. Mėgsta derlingą, vandeniui laidžią gerai saulės apšviestą vietą.

Kalninis astras (A. amellus) savaime auga Pietryčių Europoje ir Sibire. Užauga 30-60 cm aukščio. Žiedynas šluotelė. Graižų liežuviški žiedai violetiniai. Žydi rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Pakenčia šalnas, dėl to kai kur vadinama ,,vargeliais”. Mėgsta kalkingą dirvą, saulėtą vietą.

Astrai yra labai vertingos gėlės, ilgaamžės, lengvai dauginamos, gausiai žydi, kai mūsų darželiuose kitos gėlės jau baigia vegetaciją. Jie sodinami lysvėse, alpinariumuose grupėmis. Žemaūgės rūšys ir veislės tinka bordiūrams apsodinti.

Dauginama sėklomis, kerelių dalijimu ir žaliais auginiais. Vėlai žydinčios nesuspėja subrandinti sėklų ir dauginamos dalijant kerus pavasarį. Anksti žydinčias rūšis dauginti iš rudens. Sodinti retai, nes tankiai bei pavėsyje augančios suserga miltlige. Apie kerus pravartu purenti žemę.

Patiko? Pasidalink