Ieva — iki 10 m aukščio medis arba krūmas su tankiu rutulišku vainiku

Augalai

Ieva — iki 10 m aukščio medis arba krūmas su tankiu rutulišku vainiku. Balti, švelnūs, kvapūs žiedai susitelkę ilgomis kekėmis. Paplitusi TSRS europinės dalies miškų ir miškastepių zonose, Vidurinės Azijos upių pakrantėse, krūmų brūzgynuose, miškų trake, aikštelėse, pamiškėse. Gydymui vartojami ievos vaisiai, kurie prieš džiovinimą atskiriami nuo vaiskočių, džiovinami krosnyse arba džiovyklose 50-60° C temperatūroje. Vaisiuose yra rauginių medžiagų, organinių rūgščių, cukrų, vitaminų. Paruoštas iš ievos uogų nuoviras vartojamas kaip sutraukiantis vaistas esant funkciniams virškinamojo trakto veiklos sutrikimams.

Nuovirui imama 1 valgomasis šaukštas uogų, užplikinama stikline verdančio vandens, verdama 20 minučių, po to iškošiama. Geriama po ketvirtadalį stiklinės 3 kartus per dieną. Antpilui paruošti 1 valgomasis šaukštas vaisių užpilama stikline verdančio vandens, verdama 5 minutes, leidžiama pritraukti 2 valandas, geriama po ketvirtadalį stiklinės 3 kartus per dieną. Švieži vaisiai, žiedai ir lapai turi fitoncidinių savybių. Tačiau ievos lapuose, žieduose ir žievėje yra ciano vandenilio rūgšties.

Mūsų šalies liaudies medicinoje užplikytų augalo žiedų arbata geriama prakaitavimui sukelti ir karščiavimui mažinti sergant plaučių ligomis. Kinijos ir Tibeto medicinoje žievė, žiedai ir vaisiai vartojami kaip sutraukiantis vaistas esant skrandžio ir žarnyno sutrikimams (dizenterijai, kolitui, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei, gastritui ir kt.), podagriniams skausmams, skrandžio spazmams malšinti. žievės nuoviru plaunamos pūliuojančios žaizdos ir opos, gydomos kai kurios uždegiminės odos ligos.

Buvo bandyta vartoti ievos vaisių, žiedų ir lapų fitoncidus trichomonadiniam kolpitui ir sunkioms trichofitijos ir mikrosporijos formoms gydyti, tačiau benzoinis aldehidas, vienas ievos fitoncidų komplekso komponentų, pasirodė esąs nepatvarus vartojant, ypač jį laikant. Ievos vaisiai valgomi. Iš jų gaminami kisieliai, miltai, kurie, sumaišyti su medumi, vartojami kaip pyragų įdaras. Kartais nuo vaisių kauliukų vartojimo gali atsirasti šalutinių bendras silpnumas, galvos skausmas, šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmai. Atsiradus šiems požymiams, būtina praplauti skrandį silpnu (rožinės spalvos) kalio permanganato tirpalu, padaryti valomąją klizmą ir iškviesti gydytoją.

Patiko? Pasidalink