Tokiais vežimais keliaudavo senovėje

PASLAUGOS

Vežimais keliaudavo senovėje

Juose daugiausia važiuodavo moterys ir vai kai, keliaudavo pirkliai bei turtingieji. Vežėjas sė dėdavo viršuje. Kroviniai, pašarai, kariuomenė karo grobis buvo vežiojami atvirais vežimais, pana šiais 1 XIV—XVIII a. valstiečių vežimus.

Žiemą Lietuvoje visų patogiausiai ir greičiausi susisiekti galėjai rogėmis. Duomenų apie senąsia lietuvių roges, kaip ir apie vežimus, maža, tačia matyt, jų forma nuo seniausių laikų iki tų, iš kuri jau turime rogių aprašymų, menkai tepakito. Ap kritai senųjų mūsų transporto priemonių istorija n daug tirta: etnografams, archeologams darbo d daug.

Karieta keturratis, vieno ar kelių arklių traukiamas keleivinis uždaras ar pusiau atviras vežimas. Taip ją apibūdina Lietuviškoji anciklopedija.

Karieta su atlošiamu viršumi. Ji dar turėdavo vieta vežėjui, nors galėjo būti ir be jos. Fajetormų būta gana įvairių: lengvų lenktyninių, vidutinių, moteriš ktl (pastarieji labai patogūs įlipti). Būta ir gana sun­kitį fajetonų, kuriuos tekdavo kinkyti ketvertą arklių. Dabar fajetono vardą yra paveldėjęs lengvas automobilis su atviru viršumi, savo išvaizda primenan­tis šią karietą, o pats pavadinimas „fajetonas” rimtas iš graikų mitologijos. Senovės graikų Saulė dievo Helijo sūnus Faetontas išsiprašęs tėvo leist jam apskrieti dangaus skliautą ugniniu saulės ve žimu, tačiau silpnos rankos nesuvaldžiusios sparnuo tų žirgų ir Faetontas vos nesudeginęs žemės. Supy­kės Dzeusas nutrenkęs Faetontą žaibu…

Karietos – kaip krovinių pervežimo priemonė Vilniuj Kaune Klaipėdoje

Be šių keleivinių karietų XVI—XIX a. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje buvo naudojamasi ir dideliais dengtais vežimais furgonų (pranc. fourgon), kuriais paprastai vežiodavo krovinius. Furgono stogas buvo cilindro formos, aptrau tas oda arba apkaltas fanera. Iki automobilių atsir dimo furgonas buvo svarbi krovinių gabenimo  karo reikalams naudojama transporto priemonė. Dabar furgonų vadinamas dengtas sunkvežimio kėbulas.

Ilgą laiką tarnavusios žmogui kaip paranki ki vinių gabenimo ir greitesnio susisiekimo priemo karietos minimos transporto evoliucijos istorij kaip garbingi šžuolaikinių automobilių protėviai, kurių buvo daug kas paveidėta: nuo Davadinimų ikl įvairiausių išvaizdos bruožų bei detalėmis.

Karieta pasitraukė i muziejų prieglobstį, tačiau tegyvuoja karieta! Smalsumu blizga vaikų akys, pamačius šiuolaikiniame mieste arklių traukiamą  karietą, su šypsena stabteli vyresnieji.

info remtasi iš: https://lt.wikipedia.org/wiki/Dili%C5%BEanas_(karieta)

Teksto autorius: damtransa.lt – krovinių pervežimas Vilniuje

 

Patiko? Pasidalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *