Geodeziniai matavimai

Geodezija

Senesnio varianto teodolitai T15 yra kartotiniai su limbo fiksatoriumi ir skląsteliu. Vėliau buvo gaminami nekartotiniai šio tipo teodolitai, kurių horizontalieji limbai pasukami tik apytiksliai. Alidadė bei žiūronas priveržiami pasukamais fiksatoriais, ant kurių įtaisyti ir mikrometriniai sukimo sraigtai. Teodolito alidadėje įrengtas optinis svambalas.

T151( tipo teodolitas su posvyrio kompensatoriumi vertikaliajame skritulyje. Kompensatoriaus veikimo diapazonas, tikslumas 5″. Pro šio teodolito žiūroną matomas tiesioginis vaizdas.

Teodolitas 2T5K patobulintas teodolito T5 variantas, priklauso tiksliųjų teodolitų unifikuotai 2T serijos grupei. Jo žiūronas aukštos kokybės. Vaizdas ryškinamas pasukant ant žiūrono esantį žiedą. Siūlelių diafragma žiūrone įtaisyta nejudamai, todėl vizavimo ašis visada sutampa su optine žiūrono ašimi ir, fokusuojant žiūroną, nekeičia savo padėties. Nustatant vizavimo ašies statmenumą žiūrono sukimosi ašiai, reguliuojama pakreipiant ašyje visą žiūroną ekscentriniu žiedu.

2T5K teodolitas nekartotinis. Horizontalusis limbas pasukamas specialiu paspaudžiamu sraigtu. Į norimą padėtį limbą galima nustatyti pagal papildomo skritulio 10° padalas, matomas pro langelius. Limbuose atskaičiuojama vienpusiu skaliniu mikroskopu 0,1′ tikslumu.

Vertikaliajame skritulyje įtaisytas posvyrio kompensatorius, veikiantis 2″ tikslumu diapazone.

Teodolitas 3T5KII priklauso naujausiai serijai 3T. Jame įrengtas tiesioginio vaizdo žiūronas ir vertikaliojo skritulio 1-2″ tikslumo kompensatorius. Limbuose atskaičiuojama skaliniu mikroskopu. Teodolitas 3T51 išvaizda ir konstrukcija panašus teodolitą 2T5K, bet yra tobulesnis.

Konstruojant 3T serijos teodolitus, panaudota pasaulinė geodezinių prietaisų gamybos patirtis. Todėl šie teodolitai didesnio tikslumo, geriau juos eksploatuoti. Jais galima tiksliau matuoti vertikaliuosius kampus. Didesnis vertikaliojo limbo skersmuo ir galima pakeisti vertikaliojo limbo atskaitos ženklą. Todėl atskaitos iš abiejų teodolito padėčių yra tokio pat ženklo kaip ir vertikalusis kampas. Nulio vietos reikšmė pakeičiama kompensatoriaus reguliavimo sraigteliu. Galima ne tik apytiksliai, bet ir labai tiksliai nustatyti pradinę atskaitą horizontaliajame limbe

Geodeziniai matavimai

Kolimacinę teodolito klaidą galima reguliuoti pakreipiant visą žiūroną arba perstatant siūlelių tinklelį.

Lietuvoje kartais dar naudojami K. Ceiso (Carl Zeiss; Vokietija) įmonėje pagaminti aukštos kokybės optiniai teodolitai.

Pagrindinė elektroninių teodolitų ypatybė ta, kad juose pritaikytas elektroninis automatinis limbų atskaičiavimo principas. Limbai koduojami, o atskaičiavimo mikroskopai pakeisti elektroniniais skleistuvais (skeneriais). Atskaitos matyti indikatoriuje skaitmenimis arba registruojamos magnetiniame kaupiklyje, iš kurio jos vėliau skaitomos arba perrašomos į elektroninę skaičiavimo mašiną. Į elektroninių teodolitų sudėtį dar įeina mikroprocesorius, kuris valdo ir kontroliuoja matavimo procesą. Reikiamos komandos perduodamos klaviatūra. Tokie teodolitai dar vadinami kodiniais

Patiko? Pasidalink